Romania U21 - Ucraina U21 EURO 2023 Stefan Tarnovanu Nationala U21
Data publicarii: Sambata 24 Iunie 2023, 19:37
Data actualizarii: Sambata 24 Iunie 2023, 19:36

România U21 s-a duelat cu Ucraina U21 la Campionatul European 2023 U21.

Micii tricolori au pierdut categoric primul duel la EURO 2023. Selecționata lui Emil Săndoi a fost înfrântă în Ghencea de naționala Spaniei, scor 0-3! Tot în Ghencea s-a disputat și partida cu Ucraina U21.

Ștefan Târnovanu, intervenție sclipitoare în România U21 - Ucraina U21!

În România U21 - Ucraina U21, Ștefan Târnovanu a avut o intervenție fantastică în minutul 11. Portarul FCSB-ului s-a întins excelent și a blocat fără emoții șutul lui Oleksii Kashchuk.

Goalkeeperul a mai avut o intervenție similară și în minutul 24, când același jucător al ucrainenilor a încercat poarta cu un șut puternic.

Echipele de start!

• România U21: Târnovanu - Pantea, Racovițan, Dican, Țicu - Lixandru, Screciu - Ișfan, Munteanu, Petrila - Markovic
  • Ucraina U21: Trubin - Sych, Batagov, Talovierov, Vivcherenko - Bondarenko, Brazhko - Kashchuk, Sudakov, Kryskiv, Sikan

Despre Ucraina, adversara României

# S-a calificat la turneul final după ce a terminat grupa H pe locul secund cu 23 de puncte, în spatele Franței, și a câștigat barajul cu Slovacia, scor 5-3 după cele două partide;

# Cel mai bun marcator al calificărilor a fost Dmytro Kryskiv, cu 4 reușite;

# Cea mai bună performanță la un turneu european a fost locul 2, obținut la ediția din 2006;

# Cel mai bine cotat jucător din lot este Mykhaylo Mudryk, fotbalistul celor de la Chelsea, acesta fiind evaluat la 50 de milioane de euro;

# În total, valoarea lotului se ridică la 115.35 milioane euro, comform Transfermarkt;

# Doi jucători din lotul pentru EURO sunt campioni mondiali la categoria U20 cu naționala Ucrainei, la ediția din 2019 (Danylo Sikan și Oleksiy Kashchuk).