VIDEO EXCLUSIV Rezumatul meciului România U21 - Finlanda U21 1-0, transmis de Pro Arena și VOYO. Matei Ilie a dat lovitura decisivă!

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 22:50
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 23:05

Partida naționalei condusă de Daniel Pancu a fost transmisă marți seara de Pro Arena și Voyo.

Naţionala României U21 a învins, marţi, la Sibiu, cu scorul de 1-0, selecţionata Finlandei, în preliminariile Campionatului European din 2025. Unicul gol al meciului a fost marcat de Matei Ilie, în minutul 90+8.

Tricolorii mici au măcinat în gol peste 90 de minute și nu au reușit să deblocheze reduta Finlandei. Nordicii s-au apărat pe două linii, au mizat pe cartea contraatacului, dar România a dat lovitura la ultima fază.

După un corner executat de Rareș Ilie, intrat în locul lui Octavian Popescu, Matei Ilie a înscris pentru o victorie meritată. Pancu a jubilat ca pe vremea în care marca în derby-urile din Giulești.

• Vedeți rezumatul meciului în video atașat!

ROMÂNIA U21 – FINLANDA U21 1-0

ROMÂNIA U21: 1. Sava – 2. Pantea, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 4. Amzăr – 17. Corbu, 15. Vulturar, 8. Grameni (14. Burnete, 86)- 11. Baiaram (7. Mazilu, 54), 9. L. Munteanu (Cpt.), 10. Oct. Popescu (19. R. Ilie, 73)

Rezerve: 12. Hindrich, 5. Pașcalău, 13. Luca, 20. Pănoiu, 21. Oroian, 22. Buta

Selecționer: Daniel Pancu

FINLANDA U21: 1. Bergstrom – 14. Wallius, 21. Koski, 5. Miettinen, 3. Galvez – 6. Vaananen, 16. Pyyhtia (2. Jansson, 80), 18. Walta (8. Marhiev, 86) – 17. Talvitie (22. Ylitolva, 67), 7. Keskinen, 20. Liimatta (9. Sadiku, 86)

Rezerve: 12. Schulz, 10. Meriluoto, 11. Salomaa, 13. Kallinen, 19. Mommo

Selecționer: Mika Lehkosuo