VIDEO EXCLUSIV Cine este Matei Ilie, jucătorul care a adus victoria naționalei U21 în meciul cu Finlanda

Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 20:14
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 20:18

România U21 s-a impus cu scorul de 1-0, pe teren propriu, în fața naționalei similare a Finlandei, într-un meci din preliminariile Campionatului European U21.

Din articol
  • Matei Ilie, jucătorul lui CFR Cluj, a fost marcatorul unicului gol al partidei.

În minutul 90+7 al meciului, Matei Ilie a trimis imparabil cu capul după o lovitură de colț executată excelent de Rareș Ilie.

Cine este Matei Ilie

Matei Ilie, în vârstă de 20 de ani, a revenit în țară, în această toamnă, după o experiență de șase ani petrecuți în Italia. Internaționalul român a semnat cu CFR Cluj din poziția de jucător liber de contract.

În juniorat, Matei Ilie și-a pus amprenta în evoluția echipelor Sesto Giovanili și Padova, realizând, pentru aceasta din urmă, o performanță remarcabilă: două sezoane în prima echipă.

De asemenea, talentatul fundaș central a contribuit la succesul grupei U19 a clubului Hellas Verona și chiar a făcut pasul la prima echipă a acestuia în 2020, confruntându-se cu adversari din Serie A.

În plus, Matei Ilie se mai poate mândri și cu șase prezențe la echipa națională a României U20.

• 75.000 de euro este cota de piață a lui Matei Ilie, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com.

Un singur meci a prins Ilie la CFR Cluj, cu Dinamo (1-1), evoluând pentru 82 de minute.