Reacții dure după România - Spania 0-3, la EURO U21: "Scorul e bun pentru noi / Aici n-a căzut mingea în cap nimănui"

Romania U21 Basarab Panduru EURO U21 Mihai Stoica Spania U21 Nationala U21
Data publicarii: Joi 22 Iunie 2023, 00:00
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 23:58
România U21 a pierdut primul meci de la Campionatul European de tineret, 0-3 contra Spaniei, pe Stadionul Steaua.

Spania a dominat clar meciul din Ghencea. Ibericii au avut o posesie de aproximativ 75%, iar raportul ocaziilor a fost 24-7. La pauză, scorul a fost egal, în ciuda unei ocazii uriașe ratate de Abel Ruiz, atacantul celor de la Braga. În actul secund, Spania a marcat rapid două goluri: Alex Baena, în minutul 55, și Juan Miranda, șapte minute mai târziu. Scorul final a fost stabilit de Sergio Gomez, la ultima fază, în minutul 90+5.

Mihai Stoica: "A fost un fel de Elveția - România, doar că fără ultimele minute ale echipei de seniori"

Mihai Stoica, oficialul FCSB, a comparat meciul reprezentativei U21 cu cel de luni al naționalei de seniori cu Elveția (2-2), însă spune că nu a fost nimic surprinzător, având în vedere diferența de calitate. De asemenea, Stoica a remarcat că anumiți jucători ai României au fost folosiți în poziții neobișnuite.

"Da, ai luat golul 3 în ultima fază a meciului, dar că pierdeai 2-0 sau 3-0 e tot aia. N-ai pus niciodată în pericol poarta adversă. A fost un fel de Elveția - România, doar că fără ultimele minute ale echipei de seniori. Aici n-a mai căzut nimănui mingea în cap.

N-a fost nicio surpriză, te uitai unde joacă spaniolii. Sunt unii care joacă titulari la echipe foarte bune, iar noi, în afară că suntem la un nivel inferior, am avut și foarte mari probleme de lot, din moment ce am jucat cu niște jucători pe posturi care nu sunt ale lor. Munteanu a jucat mijlocaș lateral dreapta. Munteanu a jucat număr 9 de când îl știu de la loturi și în partea stângă, niciodată în dreapta. Ișfan a jucat mijlocaș central, nu l-am văzut niciodată acolo", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

Basarab Panduru: "0-3 cu Spania e scor bun pentru noi. Unii jucători n-au făcut absolut nimic"

Prezent în studio, Basarab Panduru spune că România U21 a scăpat ușor cu eșecul la trei goluri. Fostul internațional nu a putut remarca niciun jucător din echipa lui Emil Săndoi.

"Scorul? Este bun pentru noi, după părerea mea. Nu ai ce să spui, e o diferență mare, dar așa trebuia să fie. Sunt jucători care joacă în Spania. Indiferent ce tactică faci, aici era discuția despre momentul înc are ei accelerează. Au intrat în vârful ghetelor în prima repriză, noi am încercat să facem ce trebuie, dar nu depinde de noi.

Când au accelerat, indiferent ce faci, indiferent ce sistem bagi, s-ar putea să ai probleme. Până la urmă, e primul meci după trei Campionate Europene pe care îl pierdem. Putem să pierdem în Spania un meci, nu? În faza grupelor zic, n-am pierdut niciun meci.

N-a fost niciun jucător care să facă ceva. Niciun jucător! Din contră, au fost unii care n-au făcut absolut nimic, gen Pitu, gen Ișfan. Am avut impresia că în primele 20-25 de minute nici n-au atins mingea. Nu am văzut pe nimeni care să pună vreo problemă. N-am avut niciun șut pe poartă", a spus și Panduru.

• ROMÂNIA U21, în meciul cu Spania: 12. Popa – 2. Pantea, 4. Racovițan-cpt., 14. Dican, 15. Borza – 6. Albu – 19. Munteanu (16. Mazilu 72′), 11. Ișfan (3. Țicu 85′), 17. Pitu (5. Lixandru 65′), 18. Oct. Popescu (7. Petrila 65′) – 21. Bîrligea (9. Markovic 65′)

România U21, ultimul loc după prima etapă din grupa B

După prima rundă din grupa B, România U21 este ultima. Pentru tricolorii lui Emil Săndoi vor urma meciurile cu Ucraina (sâmbătă) și Croația (marți).

• 1. Spania - 3p (3-0)
  • 2. Ucraina - 3p (2-0)
  • 3. Croația - 0p (0-2)
  • 4. România - 0p (0-3)