Spania U21 - Croația U21 1-0. Ibericii au rezolvat rapid meciul și România este eliminată matematic de la EURO

Spania U21 - Croația U21 Croatia U21 Spania U21 Nationala U21
Data publicarii: Sambata 24 Iunie 2023, 23:37
Data actualizarii: Sambata 24 Iunie 2023, 23:37

Spania U21 a câștigat și meciul cu Croația U21 din Giulești și s-a calificat, matematic, în sferturile UEFA EURO U21.

România avea nevoie de o victorie a Croației pentru a mai păstra șanse, fie și teoretice, la calificarea în fazele eliminatorii. Acest lucru nu s-a întâmplat.

Abel Ruiz (23 de ani) de la Braga a marcat unicul gol al partidei în secunda 23, iar Spania a câștigat cu 1-0 meciul din Giulești cu Croația.

Astfel, alături de Ucraina, Spania va merge în fazele eliminatorii ale competiției, iar România și Croația sunt deja eliminate, cu o etapă înainte de final.

În acest moment, Spania este pe primul loc, cu un golaveraj superior față de Ucraina, iar meciul dintre cele două din ultima etapă va decide echipa care va merge în sferturi de pe primul loc.