FOTO ȘI VIDEO Au văzut destul. Ce s-a întâmplat în minutul 85 al meciului România U21 - Spania U21

Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 23:43
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 23:41

România U21 a pierdut primul meci de la Campionatul European de tineret, 0-3 contra Spaniei, pe Stadionul Steaua.

Spania a dominat clar meciul din Ghencea. Ibericii au avut o posesie de aproximativ 75%, iar raportul ocaziilor a fost 24-7.

Fanii României au plecat de pe stadion înaintea finalului meciului cu Spania

La pauză, scorul a fost egal, în ciuda unei ocazii uriașe ratate de Abel Ruiz, atacantul celor de la Braga. În actul secund, Spania a marcat rapid două goluri: Alex Baena, în minutul 55, și Juan Miranda, șapte minute mai târziu. Scorul final a fost stabilit de Sergio Gomez, la ultima fază, în minutul 90+5.

Resemnați și probabil din dorința de a evita aglomerația, mai mulți suporteri ai României au părăsit tribunele înainte de ultimul fluier. În minutul 85, zeci de fani de la peluză se îndreptau deja către ieșire.

Conform anunțului oficial, la partida de pe Stadionul Steaua au asistat 21.227 de spectatori.

România U21, ultimul loc după prima etapă din grupa B

După prima rundă din grupa B, România U21 este ultima. Pentru tricolorii lui Emil Săndoi vor urma meciurile cu Ucraina (sâmbătă) și Croația (marți).

• 1. Spania - 3p (3-0)
  • 2. Ucraina - 3p (2-0)
  • 3. Croația - 0p (0-2)
  • 4. România - 0p (0-3)