Romania U21 - Spania U21 abel ruiz EURO 2023 Nationala U21
Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 23:00
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 23:00

Naționala de tineret a României și-a început miercuri aventura de la Campionatul European Under 21, găzduit de țara noastră și de Georgia, cu un meci împotriva Spaniei pe Stadionul Steaua, din Ghencea.

Ratare monumentală în România U21 - Spania U21! Micii „tricolori” au scăpat ca prin urechile acului

În minutul 44 al meciului, Rodri l-a depășit pe Borza în banda dreaptă și i-a centrat lui Abel Ruiz care a ratat cu poarta goală din trei metri!

Selecționata lui Emil Săndoi a scăpat, astfel, ca prin urechile acului de golul naționalei iberice. Spaniolii ar fi intrat, astfel, cu avantaj la pauză.

Scorul a rămas, în consecință, 0-0 după primele 45 de minute jucate pe Stadionul Steaua din Ghencea. Partida dintre cele două a fost sold-out.

Echipele de start

• România U21: Popa - Pantea, Racovițan, Dican, Borza - Ișfan, Albu, Pitu - Munteanu, Bîrligea, Popescu

Rezerve: Târnovanu, Gorcea, Țicu, Lixandru, Petrila, Miculescu, Markovic, Cîmpanu, Mazilu, Dumitrescu, Pop

Selecționer: Emil Săndoi

• Spania U21: Tenas - Martinez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco, Alex Baena - Rodri, Sancet, Sergio Gomez - Abel Ruiz

Rezerve: Agirrezabala, Leo Roman, Gomez, Guillamon, Riquelma, Barrenetxea, Gila, Veiga, Oroz, Sanchez. Camello, Bernabe

Selecționer: Santi Denia

Interes major pentru meciul de debut al naționalei U21 la Campionatul European! E sold-out la bilete

Organizatorii partidei au anunțat că toate biletele au fost epuizate cu cinci ore înainte de startul partidei.

„Toate biletele pentru primul meci al tricolorilor la #U21EURO au fost vândute. Jucăm cu Spania în fața a peste 27.000 de suporteri. #HaiRomânia”, a anunțat FRF pe site-ul oficial.