Anglia U21 - Spania U21 1-0. Dramă la cote înalte! Britanicii sunt campionii Europei după o finală interzisă cardiacilor

Anglia U21 - Spania U21 Anglia U21 Spania U21 Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 08 Iulie 2023, 21:23
Data actualizarii: Sambata 08 Iulie 2023, 21:23

Anglia a câștigat cu 1-0 finala cu Spania de la Batumi, din cadrul Campionatului European U21.

Britanicii au început în forță, au dominat prima parte a jocului și au reușit să marcheze chiar înainte de pauză.

Anglia, campioana Europei la U21!

Golul victoriei pentru britanici a fost marcat de Curtis Jones, jucătorul lui Liverpool, în prelungirile primei reprize. Mijlocașul a deviat mingea și l-a păcălit pe portarul advers.

Spania a avut șansa de a reintra în joc chiar înainte de fluierul final al partidei. Centralul partidei a dictat o lovitură de la 11 metri pentru iberici, dar Abel Ruiz nu l-a putut învinge pe Trafford și meciul s-a încheiat cu victoria englezilor, 1-0.

Pentru englezi este al treilea succes all-time la Campionatul European U21 și primul după 39 de ani. Spania rămâne cea mai titrată națională din istoria EURO U21, cu cinci titluri, la egalitate cu Italia.

Anglia - Spania 1-0. Echipele de start:

Anglia: Trafford - Garner, Harwood-Bells, Colwill, Aarons - Palmer, Gomes, Jones, Rowe - Gibbs-White, Gordon

Spania: Tenas - Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda - Bianco, Baena - Rodri, Sancet, Gomez - Ruiz