Decizia radicală de la UEFA pentru EURO U21, după scandalul iscat la partida Franța - Italia

EURO U21 euro u21 2023 Italia UEFA VAR Nationala U21
Data publicarii: Vineri 23 Iunie 2023, 16:43
Data actualizarii: Vineri 23 Iunie 2023, 16:50

Campionatul European Under 21 se desfășoară în această perioadă în România și Georgia.

În prima rundă din grupa B, Italia a pierdut contra Franței, scor 1-2, pe Cluj Arena, într-un meci marcat de un scandal de arbitraj.

În prelungirile partidei, italienii au marcat pentru 2-2, însă reușita nu a fost validată, deoarece arbitrul nu a considerat că mingea a trecut linia porții, deși din reluări s-a observat contrariul. În lipsa arbitrajului video și a sistemului Goal Line Technology, scorul a rămas 2-1 pentru francezi.

VAR la EURO U21, din faza sferturilor

După situația controversată de la Cluj, UEFA a hotărât ca sistemul VAR să fie introdus la competiție, din faza sferturilor de finală.

Paolo Nicolato, selecționerul Italiei U21, a avut și el un discurs dur la adresa arbitrajului după meciul de pe Cluj Arena.

"Mi se pare dificil să vorbesc despre meci. Nu este posibil să vedem un astfel de arbitraj. Am avut ghinion, chiar dacă am jucat unei echipe excelente, însă să joci fără VAR la un asemenea nivel este incredibil", a declarat Paolo Nicolato.