Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 23 Iunie 2023, 09:10
Data actualizarii: Vineri 23 Iunie 2023, 09:10
Italia a pierdut meciul cu Franța, disputat pe Cluj Arena, în prima rundă din grupa B a Campionatului European, scor 1-2, iar finalul jocului a fost marcat de o controversă.

Franța a deschis scorul în minutul 22, după o execuție spectaculoasă cu călcâiul a lui Arnaud Kalimuendo. Italia a restabilit egalitatea un sfert de oră mai târziu, prin Pietro Pellegri, care a înscris cu capul după o centrarea a lui Sandro Tonali.

Italienii, revoltați de ceea ce s-a întâmplat la Cluj, la EURO U21: "Am revenit în Evul Mediu!"

Francezii au plecat cu toate cele trei puncte după golul lui Bradley Barcola, din minutul 62. Italia a marcat pentru 2-2 în minutul 90+2, însă reușita nu a fost validată de arbitrul olandez Allard Lindhout.

Raoul Bellanova, fundașul lui Inter, s-a strecurat în careul francezilor și a trimis mingea cu capul. Deși balonul a trecut integral de linia porții, reușita nu a fost validată. Mai mult, UEFA a decis să nu utilizeze nici sistemul VAR, nici Goal Line Technology la acest turneu final găzduit de România și Georgia, astfel că a rămas în vigoare decizia luată de central.

Eroarea de arbitraj a fost taxată dur într-un editorial din Gazzetta dello Sport: "Fără tehnologie, o revenire în Evul Mediu fără sens", au titrat italienii.

"În era inteligenței artificiale și a roboților care scriu romane, fotbalul este sfâșiat și revine într-un trecut străvechi, cu greșeli monstruoase. Se întâmplă în România, în Țara Vampirilor, pe Cluj Arena.

Mingea lovește pământul, nimerește bara, iar apoi trece clar de linia porții. Era golul unui legitim 2-2, însă francezul Lukeba respinge mingea din poartă, posibil cu mâna. Olandezul Liendhout decide incredibil să lase jocul să meargă. Noi, care suntem de ani buni în civilizația VAR, nu avem parte de o justiție dreaptă", au mai scris italienii.

Paolo Nicolato, selecționerul Italiei U21, a avut și el un discurs dur la adresa arbitrajului după meciul de pe Cluj Arena.

"Mi se pare dificil să vorbesc despre meci. Nu este posibil să vedem un astfel de arbitraj. Am avut ghinion, chiar dacă am jucat unei echipe excelente, însă să joci fără VAR la un asemenea nivel este incredibil", a declarat Paolo Nicolato.