Ce scrie UEFA după România U21 - Spania U21 0-3: "Asta a fost singura surpriză"

UEFA EURO U21 Romania U21 Spania U21 Nationala U21
Data publicarii: Joi 22 Iunie 2023, 00:25
Data actualizarii: Joi 22 Iunie 2023, 00:24

România U21 a pierdut primul meci de la Campionatul European de tineret, 0-3 contra Spaniei, pe Stadionul Steaua.

Spania a dominat clar meciul din Ghencea. Ibericii au avut o posesie de aproximativ 75%, iar raportul ocaziilor a fost 24-7.

Ce scrie UEFA după România U21 - Spania U21 0-3

La pauză, scorul a fost egal, în ciuda unei ocazii uriașe ratate de Abel Ruiz, atacantul celor de la Braga. În actul secund, Spania a marcat rapid două goluri: Alex Baena, în minutul 55, și Juan Miranda, șapte minute mai târziu. Scorul final a fost stabilit de Sergio Gomez, la ultima fază, în minutul 90+5.

UEFA a publicat la finalul meciului o scurtă cronică. Rodri a fost desemnat omul meciului, iar singura "surpriză" remarcată de forul european a fost aceea că Spania nu a deschis scorul încă din prima repriză.

"Spania a debutat cu o victorie care poate era așteptată, având în vedere campania perfectă de calificare. Extrema dreaptă Rodri a excelar, iar singura surpriză a primei reprize a fost că s-a încheiat fără gol marcat, Abel Ruiz fiind cel mai aproape de a deschide scorul.

În cele din urmă, presiunea Spaniei și-a spus cuvântul, Bueno, Miranda și Sergio Gomez reușind să marcheze. Portarul Mihai Popa s-a descurcat bine la paradele în fața lui Ruiz și Aimar Oroz, iar gazda România a avut parte de încurajări din partea unui public viu. Acum, România trebuie să se ridice pentru următorul test, contra Ucrainei", a scris UEFA.

România U21, ultimul loc după prima etapă din grupa B

După prima rundă din grupa B, România U21 este ultima. Pentru tricolorii lui Emil Săndoi vor urma meciurile cu Ucraina (sâmbătă) și Croația (marți).

• 1. Spania - 3p (3-0)
  • 2. Ucraina - 3p (2-0)
  • 3. Croația - 0p (0-2)
  • 4. România - 0p (0-3)