VIDEO David Popovici, un nou succes la Campionatul Național de natație

david popovici campionatul national de inot campionatul national de inot in bazin scurt Natație
Data publicarii: Vineri 10 Noiembrie 2023, 19:58
Data actualizarii: Vineri 10 Noiembrie 2023, 20:10

David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin de 25 de metri, competiţie care are loc la Otopeni.

David Popovici, legitimat la CS Dinamo, a încheiat proba într-un minut, 43 de secunde şi o sutime. Pe locul doi s-a clasat Vlad Stancu (1:45.38), iar pe trei a terminat Mihai Gergely (1:45.64)

Cu o zi înainte, înotătorul a triumfat și la 100 m liber. Elevul antrenorului Adrian Rădulescu va concura sâmbătă la 100 m mixt şi duminică la 50 m liber.

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test în vederea Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.

David Popovici nu participă la CM de natație de la Doha

În perioada 2-18 februarie World Aquatics a programat în premieră Campionatele Mondiale de nataţie într-un an olimpic, la Doha (Qatar), cu cinci luni înainte de Jocurile de la Paris. David Popovici ar avea puțin timp la dispoziţie pentru a atinge un vârf de formă la aceste Mondiale, iar Adrian Rădulescu, antrenorul sportivului, a spus că superstarul legitimat la CS Dinamo nu va merge în Qatar pentru a se axa pe JO 2024.

"Decizia este să nu meargă la Doha. În principiu este o decizie finală. Prioritizăm pregătirea", a explicat recent Adrian Rădulescu. În schimb, alți înotători tricolori vor lua startul la competiția din Qatar.