FOTO Seară specială la Campionatul Național de înot în bazin de 50 m pentru juniori, tineret și juniori

david popovici campionatul national de inot Sporturi
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 12:53
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 13:04

Sâmbătă, 8 aprilie 2023, familia natației românești va avea parte de o seară specială.

În bazinul din incinta Complexului Sportiv de Natație din Otopeni, Federația Română de Natație și Pentatlon Modern va organiza, de la ora 18:00, o festivitate de premiere a celor mai buni sportivi în anul 2022.

Ceremonia va avea loc pe un podium special, înainte de startul sesiunii a opta a Campionatului Național de înot în bazin de 50 m pentru juniori, tineret și juniori, în intervalul 18:00-18:15.

Astfel, în această seară, încălzirea se va încheia la ora 17:55, iar primul start se va da la ora 18:15.

Atât festivitatea de premiere, cât și finalele din sesiunea a opta, vor fi transmise LIVE de către TVR 1, dar și în format livestreaming pe pagina de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

David Popovici, pe val

David Popovici a câştigat, vineri, a patra medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 400 m liber.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 3:51.18. Pe locul doi s-a clasat Vlad Stancu (3:52.45), iar pe trei a terminat Nandor Nagy (4:01.39).

“Vreau ca pe viitor să încerc şi proba de 800 de metri şi de 1.500 de metri. Consider că încă nu e vremea să mă specializez. Eu trebuie să fac baremul pentru JO până în martie 2024, dar nu mă grăbesc. Vom ajunge acolo unde trebuie, când trebuie”, a declarat multiplul campion naţional, la TVR.