Campionatele Europene de înot: primele finale românești, primul record doborât! Daria Silișteanu, noua minune de doar 14 ani de la Dinamo

Daria Silisteanu Campionatele Europene de Inot Diana Mocanu Dinamo Rebecca Diaconescu Natație
Data publicarii: Miercuri 05 Iulie 2023, 09:02
Data actualizarii: Miercuri 05 Iulie 2023, 09:35

Competiția continentală pentru juniori se desfășoară în aceste zile la Belgrad.

România s-a clasat pe locul 8 în finala probei feminine de ştafetă 4x100 m liber, marţi, în prima zi a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Belgrad.

România (Irina Preda, Anastasia Bako, Ioana Ştirbu, Rebecca Diaconescu) a fost cronometrată cu timpul de 3 min 47 sec 59/100, după ce în serii fusese înregistrată cu timpul de 3 min 47 sec 75/100, în formula Irina Preda, Eva Paraschiv, Anastasia Bako, Rebecca Diaconescu, informează pagina de Facebook a Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.

La 14 ani, Daria Măriuca Silișteanu a stabilit recordul național de senioare și luptă pentru medalie

Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo), la doar 14 ani, a corectat, marţi, un record naţional de senioare vechi de 21 de ani, deţinut anterior de Diana Mocanu.

Daria s-a calificat în finala de la 50 de metri spate, după ce a câştigat prima semifinală cu un timp de 28,59 secunde, vechiul record naţional al Dianei Mocanu fiind de 28,73 secunde, precizează pagina de Facebook a CS Dinamo.

Daria Silişteanu va înota miercuri pentru o medalie în finală, fiind cea mai tânără dintre cele 8 finaliste. Daria a avut al doilea timp la general, după sportiva maghiară Lora Fanni Komoroczy (28 sec 32/100).

Rezultatele înotătorilor români

Rebecca Diaconescu (28 sec 99/100) este prima rezervă în finală.

În serii, Daria Silişteanu a fost înregistrată cu 28 sec 76/100, iar Rebecca Diaconescu în 28 sec 98/100.

La 200 m fluture masculin, Vlad Mihalache s-a calificat în finală cu al cincilea timp din semifinale (1:59.38, nou record naţional la 17 şi 18 ani). Timpul său din serii a fost de 2 min 00 sec 67/100.

La 200 m liber feminin, Ioana Ştirbu a fost a 25-a în serii (2.04.40), iar Anastasia Bako a 38-a (2:06.03). La masculin, Nandor Nagy a fost al 23-lea în serii (1:52.33).

În proba de 50 m spate masculin, Carol Cojocaru a fost al 53-lea în serii (27.94).

La 50 m bras masculin, Mihnea Roşca a fost al 41-lea (31.50).

În proba masculină de ştafetă 4x100 m liber, România (Patrick Dinu, Ştefan Cozma, Vlad Mihalache, Alexandru Constantinescu) a fost a zecea în serii (3:24.26) şi a doua rezervă în finală.

Anul trecut am cucerit 9 medalii, dintre care 5 de aur

România participă cu o delegaţie de 17 sportivi (opt băieţi şi nouă fete) la Europenele de juniori de la Belgrad, după ce anul trecut a a cucerit nouă medalii, cinci de aur şi patru de argint, la Europenele de la Otopeni, dar anul acesta nu va mai beneficia de prezenţa lui David Popovici.