„Are de cărat 103 kilograme pe umeri!” Răspunsul CEO-ului lui Inter când a fost întrebat despre Romelu Lukaku

Romelu Lukaku FC Porto Inter Milano Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 23:40
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 23:41

Inter și FC Porto s-au duelat în manșa tur a optimilor de finală UEFA Champions League.

Pentru duelul de pe Giuseppe Meazza, Simone Inzaghi a ales să nu îl trimită titular în atacul lui Inter pe Romelu Lukaku, Edin Dzeko fiind preferat în locul său, pentru a face pereche cu Lautaro Martinez. Atacantul belgian a fost lăsat pe banca de rezerve, în jurul absenței sale existând numeroase întrebări.

Motivul absenței lui Romelu Lukaku din echipa de start

Lukaku a fost titular și schimbat după 65 de minute în ultimele două meciuri ale lui Inter, reușind chiar să marcheze în ultima etapă cu Udinese, scor 3-1. CEO-ul lui Inter, Giuseppe Marotta, a vorbit despre situația atacantului, oferind un răspuns tranșant în acest sens, înainte de meci.

„De ce e Lukaku pe bancă? Romelu are 103 kilograme de cărat pe umeri, trebuie să fie pus la punct din punct de vedere fizic. Încă nu este la 100%, încă se recuperează și e pe drumul spre cea mai bună formă a sa. Ne așteptăm ca Romelu să facă lucruri spectaculoase în a doua parte a sezonului”, a spus italianul citat de jurnalistul Fabrizio Romano.

Atacantul belgian a fost trimis în teren în minutul 58 al meciului cu FC Porto, în locul lui Dzeko, la scorul de 0-0.

• 13 meciuri a jucat în acest sezon Romelu Lukaku, având trei goluri marcate și un assist.