Inter Milano - FC Porto 1-0! Romelu Lukaku dă lovitura pe final de meci

Inter Milano Alvaro Pereira CFR Cluj Champions League FC Porto Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 23:46
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 23:56

Inter Milano s-a impus la limită în manșa tur din optimile Champions League, scor 1-0, cu FC Porto.

Inter Milano - FC Porto 1-0

Final de meci!

Minutul 86 - GOOOL Inter! Barella centrează în careu, Lukaku reia cu capul în bară, mingea revine la el și marchează.

Minutul 78 - Eliminare la Porto! Otavio primește al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Calhanoglu și este eliminat.

Minutul 69 - Ocazie pentru Inter! Lukaku îi pasează lung lui Barella, însă șutul său trece peste poartă.

Minutul 55 - Ocazie pentru Porto! După o cursă spectaculoasă, Pepe îi pasează lui Taremi, însă șutul său este parat de Onana.

Minutul 52 - Ocazie pentru Inter! Skriniar pasează lung în careu, Barella reia din întoarcere, în diagonală, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 37 - Ocazie pentru Porto! Marko Grujic șutează spectaculos spre colțul drept de jos al porții, însă Andre Onana are o paradă impresionantă.

Minutul 31 - Ocazie pentru Porto! Galeno trimite mingea în careu, Skriniar respinge greșit, însă șutul lui Pepe este respins de Lautaro Martinez.

Minutul 18 - Ocazie pentru Inter Milano. Calhanoglu centrează pentru Lautaro Martinez din lovitură liberă, însă șutul său e blocat de Zaidou la limită.

A început partida!

Inter Milano - FC Porto: echipele de start

Inter Milano: Onana - Skriniar, Acerbi, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Martinez, Dzeko

Rezerve: Handanovic, Cordaz - Asllani, Bellanova, Brozovic, Carboni, D'Ambrosio, De Vrij, Dumfries, Gagliardini, Gosens, Lukaku

Antrenor: Simone Inzaghi

FC Porto: Costa - Joao Mario, Pepe, Marcano, Zaidu - Otavio, Uribe, Grujic, Galeno - Taremi, Pepe

Rezerve: Claudio Ramos - Borges, Cardoso, Carmo, Conceicao, Eustaquio, Evanilson, Folha, Franco, Loader, Martinez, Wendell

Antrenor: Sergio Conceicao

Inter Milano - FC Porto, prima manșă din optimile Champions League, se joacă de la ora 22:00 pe Stadionul ”Giuseppe Meazza” și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Alvaro Pereira, fostul jucător al lui CFR Cluj în sezonul 2008-2009, care a jucat după plecarea din România la FC Porto (2009-2012) și Inter Milano (2012-2015), a prefațat întâlnirea dintre fostele sale formații.

Alvaro Pereira, ex-CFR Cluj, despre meciul dintre fostele sale formații, Inter și Porto

”Cine este favorită între Inter și Porto? Aș spune 50-50. Este unul dintre cele mai echilibrate meciuri din Liga Campionilor.

Inter a avut o perioadă negativă, dar a depășit-o. Oricum, <<i nerazzurri>> joacă bine. Același lucru este valabil și pentru Porto, care o urmărește pe Benfica în campionat, dar se descurcă și în cupe.

Nu este o coincidență faptul că lusitanii au câștigat ultimele zece meciuri. Porto este un club care își dorește mereu să fie protagonist în Europa și aspiră să fie în primele opt, dacă nu în primele patru”, a explicat fostul fotbalist uruguayan pentru FC Inter News.