Romelu Lukaku Belgia Croatia CM 2022
Data publicarii: Joi 01 Decembrie 2022, 19:21
Data actualizarii: Joi 01 Decembrie 2022, 19:22

Belgia a părăsit Cupa Mondială încă din faza grupelor, după remiza cu Croația, scor 0-0.

• Belgia a obținut doar patru puncte în cele trei meciuri și a încheiat pe locul 3, în spatele Marocului (7p), Croației (5p) și peste ultima clasată Canada (0p).

Obligată să câștige pentru a se califica, Belgia a ratat o mulțime de ocazii, în special prin Romelu Lukaku, trimis în teren la pauză de Roberto Martinez. Atacantul lui Inter Milano a ratat din toate pozițiile, iar reacțiile nu au întârziat să apară în presa internațională.

Romelu Lukaku, criză de nervi după Croația - Belgia 0-0

"Lukaku a uitat să marcheze. 'Diavolii roșii' sunt eliminați de la Cupa Mondială", a titrat publicația belgiană DHNet, imediat după meci.

"De necrezut! Lukaku a ratat încă o șansă clară de a marca pentru Belgia", a fost și reacția argentinienilor de la TyC Sports.

Potrivit Squawka, deși a jucat doar o repriză la CM 2022, Romelu Lukaku este jucătorul cu cele mai multe ratări mari la turneul final, patru

După fluierul final, Lukaku a izbucnit în lacrimi, a fost consolat de Thierry Henry, însă nu și-a putut stăpâni furia și a lovit puternic cu pumnul plexiglasul din dreptul unei bănci de rezerve.