JUVENTUS - AJAX 1-2 | CUTREMUR la Torino! Ajax il da afara pe Ronaldo din UEFA Champions League! Meci FABULOS reusit de olandezi

uefa champions league ajax Barcelona juventus Manchester United Liga Campionilor JUVENTUS - AJAX
Live Blog
LIGA CAMPIONILOR
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2019, 23:57
Data actualizarii: Marti 16 Aprilie 2019, 23:59

Comentam impreuna JUVENTUS - AJAX si BARCELONA - MANCHESTER UNITED pe www.sport.ro, Facebook/Sport.ro si in aplicatia de mobil Sport.ro.

23:59 16 Apr
FINAL DE MECI! CUTRMURUL S-A PRODUS LA TORINO!

Ajax l-a eliminat pe Cristiano Ronaldo din UEFA Champions League. E pentru prima data din 2010 incoace cand portughezul paraseste competitia mai devreme de semifinale!

"Inca scriem istorie!", este prima reactie a olandezilor dupa calificarea fabuloasa in semifinalele UEFA Champions League!

Barcelona si Ajax sunt primele doua echipe calificate in semifinalele competitiei regina a Europei!
23:46 16 Apr
MATTHIJS DE LIGT devine CEL MAI TANAR JUCATOR care ajunge la 100 de meciuri pentru Ajax Amsterdam!

23:43 16 Apr

GOL ANULAT AJAX! Reusita lui Ziyech este anulata dupa semnalarea unui off-side. Arbitrul consulta si VAR-ul.

23:39 16 Apr
OCAZIE JUVENTUS! Kean trimite cu capul peste poarta, dupa o pasa excelenta primita de la Cancelo!

23:36 16 Apr
OCAZIE AJAX! Olandezii continua asaltul la poarta lui Szczesny! Neres suteaza, insa nu nimereste cadrul portii!

23:30 16 Apr
GOOOL AJAX! De Ligt o duce pe Ajax cu un pas in semifinalele UCL! Jucatorul gaseste unghiul perfect pentru sut si il invinge pe Szczesny!

23:19 16 Apr
OCAZIE IMENSA AJAX! Van de Beek, sut la vinclu in minutul 57. Szczesny are din nou o interventie salvatoare!

23:15 16 Apr
OCAZIE URIASA AJAX! Ziyech scapa singur cu portarul, dar Szczesny face o parada de zile mari si apara!

23:08 16 Apr
DYBALA NU POATE CONTINUA MECIUL! Kean intra in locul capitanului lui Juve la pauza! Problemele lui Dybala cauzate de o accidentare mai veche nu il lasa sa termine meciul din sferturile UCL!

22:37 16 Apr

GOOOL AJAX! Van de Beek inscrie un gol minunat si anuleaza reusita lui Cristiano, la doar 6 minute dupa reusita lui Ronaldo! Arbitrul cere validarea VAR a golului dupa o suspiciune de off-side, insa nu se pune problema de asa ceva, e gol valabil!

22:33 16 Apr
GOOOL JUVENTUS! Cristiano Ronaldo inscrie in minutul 28! E golul 126 al portughezului in UEFA Champions League!

22:25 16 Apr
OCAZIE JUVENTUS, min 22: Dybala suteaza puternic, insa Onana este acolo si prinde balonul!

22:24 16 Apr
OCAZIE AJAX, min 21: Minge trimisa peste poarta de Van de Beek!

22:11 16 Apr
Panica pentru Ajax inca minutul 7: Mazraoui acuza dureri dupa un duel cu Dybala si e scos pe brate in afara terenului! Jucatorul revine rapid pe teren, insa nu poate continua decat trei minute si paraseste, in cele din urma, terenul in minutul 10, fiind inlocuit cu Sinkgraven!

20:57 16 Apr
JUVENTUS - AJAX: Ronaldo revine in 11-le de start, Ajax scapa de emotii, De Jong e titular!

Echipele de start:

Juventus: Szczesny - De Sciglio, Pjanic, Ronaldo, Dybala, Alex Sandro, Matuidi, Bonucci, Emre Can, Rugani, Bernardeschi

Ajax: Onana - Veltman, De Ligt, Van de Beek, Neres, Tadic, Mazraoui, Blind, Schone, F. de Jong, Ziyech

18:18 16 Apr
IMAGINI DE LA ANTRENAMENTUL LUI JUVE!

Elevii lui Massimiliano Allegri s-au pregatit inaintea marelui meci cu Ajax:

17:27 16 Apr
"Pregatiti-va sa mergem mai departe!"

Cei de la Juventus au publicat pe pagina lor de Twitter un clip menit sa-i motiveze inainte de meciul extrem de important pe care il joaca marti seara, acasa, in sferturile UEFA Champions League. Pentru a face inca un pas spre cucerirea trofeului, Cristiano Ronaldo si coechipierii trebuie sa treaca de Ajax, dupa ce meciul tur s-a terminat 1-1.

"Am reusit! Au reusit si ei! 90 de minute pentru ca visul sa devina realitate. Pregatiti-va sa mergem mai departe!", este mesajul transmis de cei de la Juventus.

10:54 16 Apr

Cristiano Ronaldo, gata de batalia din sferturi

Cristiano Ronaldo a marcat in egalul dintre Ajax si Juventus de la Amsterdam si a ajuns la 125 de reusite in UEFA Champions League, un record absolut in cea mai importanta competitie intercluburi.

"Cristiano are calitati extraordinare. In momente cheie devine de neoprit", a spus Allegri la conferinta de presa. Antrenorul nu il va avea, insa, la dispozitie pe Mario Mandzukic. "Nu s-a putut antrena la capacitate maxima. Aceste jocuri sunt potrivite pentru cei care sunt in cea mai buna forma, pentru ca trebuie sa dea totul pe teren", a completat Allegri.

Probleme exista si in lotul lui Ajax. Frenkie de Jong, fotbalistul cumparat de Barcelona pentru 86 de milioane de euro, s-a accidentat sambata in partida cu Excelsior si poate rata meciul decisiv din sferturi.

"Sunt increzator, pentru ca am vazut cum joaca si cum se antreneaza jucatorii mei. Suntem mai puternici si aratam asta de la meci la meci. Juventus este favorita, mai ales dupa rezultatul obtinut la Amsterdam", a spus Erik ten Hag, antrenorul lui Ajax.

09:54 16 Apr

Statistica de cosmar pentru Solskjaer

Manchester United a pierdut meciul tur de pe Old Trafford, scor 0-1, iar totul se decide in Spania, pe Camp Nou. Ole Gunnar Solskjaer are in continuare probleme de lot. Norvegianul nu se va putea baza pe Bailly, Herrera, Shaw si Valencia.

Pe langa problemele de lot, Solskjaer se mai confrunta cu o statistica ingrijoratoare. Barcelona a incasat in aceasta editie de UEFA Champions League numai sase goluri, portarul Marc-Andre Ter Stegen fiind zidul din poarta catalanilor.

Barcelona a jucat in acest sezon de Champions League cu PSV, Tottenham, Inter, Lyon si Manchester United. Ter Stegen a fost in poarta Barcelonei in 51 de partide din Liga Campionilor, a incasat 46 de goluri si a incheiat 22 de partide fara gol primit.

Astfel, Manchester United va avea o misiune dificila pe Camp Nou, incercand sa intoarca rezultatul din meciul tur.

09:50 16 Apr
Barcelona - Manchester United, ora 22:00
Juventus - Ajax, ora 22:00