TRAGERE LA SORTI CHAMPIONS LEAGUE | Anglia la putere! De aproape 50 de ani nu au mai fost atatea echipe in sferturile cupelor europene!

tragere la sorti champions league Liverpool Manchester City Manchester United Sferturi Champions League Liga Campionilor TRAGERE LA SORTI CHAMPIONS LEAGUE | Anglia la putere! De aproape 50 de ani nu au mai fost atatea echipe in sferturile cupelor europene!
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2019, 12:40
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2019, 12:41

Urmareste tragerea la sorti pentrru sferturile Champions League si Europa League pe www.sport.ro de la 13:00!

Cupele europene au ajuns la faza sferturilor. Sunt patru echipe calificate din Anglia in sferturile Champions League si doua in Europa League.

Din sezonul 1970/1971 n-au mai avut englezii sase echipe in sferturile cupelor europene, adica de aproape 50 de ani! Este doar a doua oara in istorie cand se intampla asa ceva! Fotbalul englez a investit masiv, insa in ultimii ani a fost umbrit mai ales de fotbalul spaniol. A venit insa vremea revansei. Englezii au lasat acasa toate reprezentantele Germaniei. Manchester United, Manchester City, Liverpool si Tottenham au trecut de PSG, Schalke, Bayern si Dortmund in optimi si asteapta acum tragerea la sorti de la ora 13:00. United a produs poate cea mai mare surpriza, reusind sa elimine PSG pe Parc des Princes dupa 0-2 in tur cu un penalty primit in prelungirile partidei.

Liverpool a avut si ea o victorie mare, tot 3-1, pe terenul gigantului Bayern. Manchester City in schimb a distrus-o pe Schalke cu 7-0 la returul de pe teren propriu!

In Europa League, Arsenal s-a salvat dupa infrangerea din tur si s-a impus cu 3-0 pe Emirates in fata lui Rennes. Chelsea a distrus-o pe Dinamo Kiev cu 5-0 in Ucraina la retur.

TRAGERE LA SORTI CHAMPIONS LEAGUE

FC Porto, Manchester United, Ajax Amsterdam, Tottenham, Manchester City, Juventus, FC Barcelona si Liverpool sunt echipele calificate in sferturi.

Dupa stabilirea sferturilor se va stabili si programul semifinalelor. In niciuna dintre cele doua faze nu va exista cap de serie.

Meciurile tur din sferturile UEFA Champions League se vor disputa pe 9, respectiv 10 aprilie, iar partidele retur vor avea loc pe 16, respectiv 17 aprilie.

Programul UEFA Champions League 2019

9/10 aprilie 2019: sferturi de finala, tur;
16/17 aprilie 2019: sferturi de finala, retur;
30 aprilie/1 mai 2019: semifinale, tur;
7/8 mai 2019: semifinale, retur;
Sambata, 1 iunie: finala: - Estadio Metropolitano, Madrid

Decizia luata de UEFA in cazul echipelor din Manchester!

Manchester City si Manchester United nu vor putea juca in aceeasi saptamana meciurile de acasa programate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, a anuntat UEFA.

Manchester United, care s-a clasat in urma lui City in sezonul trecut din Premier League, va juca in deplasare, daca in urma tragerii la sorti cele doua cluburi ar urma sa joace pe teren propriu in aceeasi saptamana.

TRAGERE LA SORTI EUROPA LEAGUE

Arsenal, Chelsea, Eintracht Frankfurt, Napoli, Valencia, Villarreal, Benfica si Slavia Praga s-au calificat in sferturile Europa League.

La fel ca si in cazul UEFA Champions League, nici in cazul Europa League nu vor exista capi de serie.

Meciurile tur din sferturile Europa League se vor juca pe 11 aprilie, iar retururile se vor disputa pe 18 aprilie. Semifinalele se vor juca pe 2 mai, respectiv 9 mai, iar marea finala va avea loc pe 29 mai.