FOTO ȘI VIDEO A fost noaptea portarilor în Champions League! Performanțele lui Ederson, Manuel Neuer și Andriy Lunin

Ederson Andriy Lunin Manuel Neuer portari Sferturi Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 09:43
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 09:49

Pentru trofeul din marea finală de pe Wembley se vor duela câștigătoarele din Real Madrid - Bayern Munchen și Paris Saint-Germain - Borussia Dortmund.

Știm cum arată semifinalele din Champions League, după o seară de miercuri care a fost una a portarilor!

Marea finală se va disputa pe 1 iunie, pe stadionul londonez Wembley, iar pentru trofeu se vor lupta câștigătoarele din Real Madrid - Bayern Munchen și Paris Saint-Germain - Borussia Dortmund.

Real a trecut după loviturile de departajare de Manchester City, 5-4, iar eroul madrilenilor a fost portarul ucrainean Andriy Lunin, care a parat două penalty-uri.

Lunin a început sezonul ca al treilea portar la echipa lui Carlo Ancelotti, după Courtois și Kepa, dar acum pare de neatins între buturile madrilene!

Ederson, brazilianul din poarta lui Manchester City, și-a făcut și el datoria: a scos șutul lui Luka Modric și a înscris de la 11 metri, insuficient însă pentru o calificare.

În celălalt sfert al serii, Bayern Munchen a trecut de Arsenal cu 1-0, iar goalkeeper-ul bavarez Manuel Neuer a bifat un record pentru Champions League: 58 de meciuri fără gol primit în competiția inter-cluburi numărul 1 de pe continent, peste legendarii Iker Casillas (57), Gianluigi Buffon (52), Edwin van der Sar (51) și Petr Cech (49).