Reacția lui Jurgen Klopp după ce Mohamed Salah a intrat direct în istoria Champions League cu recordul stabilit

Liverpool Champions League Jurgen Klopp Mohamed Salah Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 17:01
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 17:02

Jurgen Klopp și-a exprimat părerea despre recordul stabilit de Mohamed Salah în Champions League.

Liverpool a jucat cum nu se putea mai bine în deplasare la scoțieni, cu Rangers. Chiar dacă formația din Merseyside a încasat gol în minutul 17, elevii lui Klopp s-au ambiționat și nu numai că au întors soarta meciului, dar au și "spulberat" trupa la care este legitimat Ianis Hagi.

Roberto Firmino a fost magistral: a restabilit egalitatea în minutul 24 și a dus scorul la 2-1 pentru Liverpool î nminutul 55. Ulterior, a pasat decisiv la majorarea diferenței din partea lui Darwin Nunez din minutul 66.

Mohamed Salah a intrat în minutul 68 în locul uruguayanului și a doborât recordul celui mai rapid hattrick din istoria Champions League! Starul Egiptean a marcat în șase minute și 12 secunde trei goluri: în minutul 76, 80 și 81.

Harvey Elliot a închis tabela la 7-1 în minutul 87, iar "cormoranii" au beneficiat de o victorie categorică împotriva lui Rangers, pe care au mai învins-o în tur, pe Anfield, cu 2-0.

Reacția lui Jurgen Klopp cu privire la recordul setat de Mohamed Salah

„Special. Tipic Mo (n.r. - Mohamed Salah). Foarte importantă toată chestia. Cum s-au adaptat băieții pentru asta, pozițiile, așezarea în teren, reacția băieților de pe teren. Cred că toți care au început astăzi din primul minut au jucat foarte bine. Nu mă pot gândi la cineva care nu a făcut ce trebuie”, a punctat Jurgen Klopp la conferința de presă de după meci, potrivit Liverpoolfc.com.

• În patru apariții, Salah a înscris cinci goluri în UCL
  • În Premier League, egipteanul a marcat două goluri în opt meciuri

Cele mai rapide hat-trick-uri din istoria Champions League

7 minute Mohamed Salah (Rangers 1-7 Liverpool, 12/10/22)

8 minute Bafétimbi Gomis (Dinamo Zagreb 1-7 Lyon, 07/12/2011)

9 minute Mike Newell (Blackburn 4-1 Rosenborg, 06/12/1995)

11 minute Raheem Sterling (Manchester City 5-1 Atalanta, 22/10/2019)

11 minute Cristiano Ronaldo (Real Madrid 8-0 Malmö, 08/12/2015)

11 minute Robert Lewandowski (Bayern 7-1 Salzburg, 08/03/22)

12 minute Robert Lewandowski (Steaua Roșie 0-6 Bayern, 26/11/2019)

12 minute Luiz Adriano (BATE Borisov 0-7 Shakhtar, 21/10/2014)