Mohamed Salah, direct în istoria Champions League! A intrat de pe banca de rezerve și a reușit cel mai rapid hat-trick din istoria competiției

Mohamed Salah Champions League FC liverpool Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:11
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:12

Rangers și FC Liverpool s-au întâlnit în runda a patra a grupelor UEFA Champions League, scor 1-7.

„Cormoranii” s-au dezlănțuit în duelul de pe Ibrox Stadium, în ciuda startului slab al partidei. Rangers a deschis scorul în minutul 17, prin Arfield, însă Firmino a reușit să restabilească egalitatea pe tabelă, în minutul 24, stabilind astfel și rezultatul primei reprize.

În cea de-a doua parte, FC Liverpool a făcut o demonstrație de forță, adjudecându-și fără drept de apel victoria. Același Firmino a mai marcat o dată, în minutul 55, iar în minutul 66 i-a pasat decisiv lui Darwin Nunez, care avea să fie schimbat două minute mai târziu. Ce a urmat a devenit istorie.

Mohamed Salah, cel mai rapid marcator al unui hat-trick în UEFA Champions League

Mohamed Salah a intrat în locul lui Darwin Nunez, în minutul 68 și a avut nevoie de doar 8 minute pentru a înscrie primul gol. Apoi, egipteanul s-a dezlănțuit și a mai marcat de două ori în minutele 80, respectiv 81, intrând direct în istoria UEFA Champions League.

Prin hat-trick-ul său, Mohamed Salah a devenit cel mai rapid marcator din istoria competiției, reușind performanța în doar 7 minute. Recordul anterior era deținut de Bafetimbi Gomis, care a înscris un hat-trick în 8 minute în duelul dintre Dinamo Zagreb și Lyon.

Cele mai rapide hat-trick-uri din istoria Champions League

7 minute Mohamed Salah (Rangers 1-7 Liverpool, 12/10/22)

8 minute Bafétimbi Gomis (Dinamo Zagreb 1-7 Lyon, 07/12/2011)

9 minute Mike Newell (Blackburn 4-1 Rosenborg, 06/12/1995)

11 minute Raheem Sterling (Manchester City 5-1 Atalanta, 22/10/2019)

11 minute Cristiano Ronaldo (Real Madrid 8-0 Malmö, 08/12/2015)

11 minute Robert Lewandowski (Bayern 7-1 Salzburg, 08/03/22)

12 minute Robert Lewandowski (Steaua Roșie 0-6 Bayern, 26/11/2019)

12 minute Luiz Adriano (BATE Borisov 0-7 Shakhtar, 21/10/2014)