"NU SE MAI POATE ASA". Reactia sefului FIFA dupa scandalul de la Real Madrid - Juventus! Ce schimbari anunta Infantino

Real Madrid FIFA Gianni Infantino Juventus Torino Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 12 Aprilie 2018, 20:06
Data actualizarii: Joi 12 Aprilie 2018, 20:08

Presedintele FIFA, Gianni Infantino, intrebat despre cum a fost condus meciul Real Madrid - Juventus Torino, a pledat pentru generalizarea arbitrajului video.

"Nu se poate continua asa, toata lumea vede in secunda urmatoare daca e greseala sau nu, iar singurul care nu vede e arbitrul", a declarat Infantino intr-o conferinta de presa la incheierea congresului Confederatiei sud-americane de fotbal (CONMEBOL) de la Buenos Aires.

"Arbitrajul video ii va ajuta pe arbitri. Fotbalul este un joc si noi avem responsabilitatea sa fie cat mai corect si transparent cu putinta. Cu arbitrajul video trecem de la o greseala grava comisa la trei meciuri, la o greseala grava la 19 meciuri", a asigurat el.

La Madrid, in returul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, cand Juventus conducea cu 3-0 la finalul timpului regulamentar si se parea ca vor urma prelungiri, arbitrul a dictat penalty dupa un contact intre un fundas al oaspetilor, Medhi Benatia, si un jucator al gazdelor, Lucas Vazquez.

Jucatorii lui Juve au protestat dupa decizia arbitrului. Penalty-ul a fost transformat de Cristiano Ronaldo si Real s-a calificat in semifinale.