Mesaj viral postat de Real Madrid, imediat după tripla lui Karim Benzema contra lui Chelsea

Real Madrid Chelsea Karim Benzema Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 07 Aprilie 2022, 00:17
Data actualizarii: Joi 07 Aprilie 2022, 00:18

Real Madrid a învins Chelsea, pe Stamford Bridge, scor 3-1, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Omul meciului a fost Karim Benzema, autorul unei triple. În prima repriză, Francezul a marcat două goluri în trei minute (21', 24') cu lovituri de cap imparabile, iar la prima fază din repriza secundă a profitat de o eroare uriașă a defensivei lui Chelsea și a izbutit tripla.

Mesajul lui Real Madrid după tripla lui Benzema

Imediat după fluierul final al meciului de pe Stamford Bridge, Real Madrid a avut o reacție virală pe rețelele sociale: "Fotbalul este un joc simplu. Se joacă 11 contra 11 și întotdeauna marchează Benzema", se arată pe contul de Twitter al clubului.

Mesajul a fost savurat de fanii lui Real Madrid, strângând peste 20.000 de aprecieri în doar 10 minute de la postare.

Pentru Karim Benzema este cel mai bun an din carieră, iar francezul devine un candidat serios pentru Balonul de Aur, la 34 de ani. Francezul are o medie de peste un gol pe meci, cu 37 de reușite în 35 de meciuri, iar în Champions League a ajuns deja la cota 11.

Mai mult, Benzema e primul fotbalist care marchează o triplă împotriva lui Chelsea în competițiile europeană. Totul, în decurs de doar 46 de minute, anunță Opta.

Francezul este doar al patrulea fotbalist din istorie care marchează peste 80 de goluri în Liga Campionilor. Benzema a ajuns la cota 82, fiind depășit doar de Cristiano Ronaldo (140), Lionel Messi (125) și Robert Lewandowski (85).