Karim Benzema Chelsea Liga Campionilor Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 23:30
Data actualizarii: Joi 07 Aprilie 2022, 08:28

Karim Benzema (34 de ani), atacantul lui Real Madrid, are parte de un meci fantastic contra lui Chelsea, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Starul francez a izbutit o dublă în decurs de doar trei minute, în prima repriză, când l-a învins pe Edouard Mendy cu lovituri de cap imparabile, iar la prima fază din actul secund a profitat de o neînțelegere între goalkeeper-ul lui Chelsea și Antonio Rudiger, reușind tripla și ducând scorul la 3-1 în favoarea lui Real Madrid.

Karim Benzema, meci fantastic împotriva lui Chelsea

Karim Benzema a ajuns la 37 de goluri marcate în cele 36 de meciuri jucate în această stagiune, fiind cel mai bun sezon din cariera vârfului care va împlini 35 de ani în luna decembre.

Fotbalistul lui Real Madrid a marcat de 11 ori în cele opt meciuri jucate în acest sezon de Champions League, devenind primul francez din istorie care înscrie de peste 10 ori într-o singură stagiune din această competiție.

Mai mult, Benzema e primul fotbalist care marchează o triplă împotriva lui Chelsea în competițiile europeană. Totul, în decurs de doar 46 de minute, anunță Opta.

Francezul este doar al patrulea fotbalist din istorie care marchează peste 80 de goluri în Liga Campionilor. Benzema a ajuns la cota 82, fiind depășit doar de Cristiano Ronaldo (140), Lionel Messi (125) și Robert Lewandowski (85).