Manuel Neuer n-a mai rezistat și a spus tot ce avea pe suflet după Real Madrid - Bayern Munchen 2-1

Manuel Neuer Bayern Munchen Champions League EURO 2024 Thomas Tuchel Liga Campionilor Manuel Neuer
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 18:09
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 18:12

Real Madrid - Bayern Munchen s-a terminat 2-1, după o "dublă" reușită de Joselu, la finele partidei.

Speranțele uriașului german Bayern Munchen de a ajunge în finala Champions League au fost spulberate de către Joselu, atacantul-revelație imprumutat la madrileni de către Espanyol.

Vinovat pentru golul din minutul 88, portarul și-a recunoscut greșeala și și-a exprimat regretele după meci. Cu toate că a avut o performanță excepțională pe parcursul meciului, Neuer a evaluat greșit traiectoria șutului lui Vinicius Jr, a scăpat mingea din brațe și i-a permis lui Joselu să egaleze.

"Nu contează cum a fost înscris golul, mă simt oribil", a declarat Manuel Neuer, conform RMC Sport.

"Mingea nu a venit așa cum mă așteptam. De fapt, mă așteptam să ajungă la înălțimea pieptului dar a venit spre partea inferioară a gâtului și mi-a fost greu să o prind", a adăugat marele portar german.

Thomas Tuchel îi sare în apărare lui Neuer

Tehnicianul bavarezilor, Thomas Tuchel, a venit în apărarea lui Neuer și a ținut să își exprime frustrarea față de greșeala portarului, mai ales după o prestație imaculată timp de 88 de minute.

"Dacă ar fi să existe cineva care nu merita soarta asta, acela este Manu (n.r - Manuel Neuer)", a declarat Thomas Tuchel, conform sursei citate.

În urma celor două goluri marcate de Joselu în timpul de prelungiri, Bayern Munchen a fost eliminată din Liga Campionilor. Un moment controversat al partidei a fost marcat de golul anulat al lui Matthijs de Ligt. Fundașul a reușit să îl învingă pe Lunin, însă golul bavarezilor a fost anulat pentru offside.

Fără trofeu câștigat sezonul acesta, Neuer este așteptat între buturile Echipei Naționale de Fotbal a Germaniei la EURO 2024, în grupa A.