VIDEO Fotbal în ritm de black metal! Cum au distrus-o pas cu pas norvegienii de la Bodo/Glimt pe Linfield, după 0-1 în tur

Bodo/Glimt Black Metal Liga Campionilor linfield Norvegia Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 28 Iulie 2022, 10:39
Data actualizarii: Joi 28 Iulie 2022, 10:39

Nordicii s-au impus cu un neverosimil 8-0 în a doua manșă din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.

FK Bodo/Glimt, campioana Norvegiei, a reușit o calificare spectaculoasă în turul 3 preliminar din Champions League, după 0-1 în deplasare și un neverosimil 8-0 acasă cu Linfield FC din Irlanda de Nord.

Devenită celebră după ce i-a dat mari bătăi de cap Romei lui Jose Mourinho în ultimul sezon din Conference League (6-1 și 2-2 în grupe, 2-1 și 0-4 în sferturi), Bodo/Glimt a făcut show cu nord-irlandezii și în minutul 28 scorul era deja 4-0.

Bodo Glimt vs Zalgiris Vilnius în turul 3 preliminar din Liga Campionilor

Hugo Vetlesen ('7), Victor Boniface ('21 - din penalty), Amahl Pellegrino ('24 - cu o execuție superbă din afara careului, și '54 - din penalty), Ulrik Saltnes ('28), Runar Espejord ('52 și '88) și Alfons Sampsted ('73) au înscris gol după gol în poarta nefericitului Johns, cu precizarea că Linfield a jucat din minutul 20 în zece oameni, după eliminarea lui Millar.

În turul 3 preliminar din Liga Campionilor, Bodo/Glimt o va întâlni pe Zalgiris Vilnius, campioana Lituaniei.