F91 Dudelange CFR Cluj KF Tirana Liga Campionilor Liga Campionilor

Dudelange vs Tirana: surpriză și nu prea în duelul posibilelor adversare ale lui CFR Cluj! Toate rezultatele din preliminariile Ligii

Luxemburghezii s-au impus pe teren propriu cu 1-0 în fața campioanei Albaniei într-un meci în care ambele echipe au avut câte un eliminat.

SPORT.RO
Data publicarii: Joi 07 Iulie 2022, 09:25
Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 09:26

Dacă se califică în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, CFR Cluj (0-0 la Pyunik Erevan în prima manșă a turului 1) va evolua împotriva învingătoarei dintre F91 Diddeleng/Dudelange (Luxemburg) și KF Tirana (Albania).

Miercuri seara, Dudelange s-a impus în meciul tur, disputat pe teren propriu și cu un stadion arhiplin, cu 1-0.

Golul a fost marcat de Mohcine Hassan Nader, în minutul 71, și ambele echipe au terminat în zece jucători după eliminările lui Mehdi Kirch ('54, Dudelange) și Vesel Limaj ('68, Tirana), venite pentru cumul de cartonașe galbene.

Dudelange, coșmarul lui CFR Cluj în play-off-ul Europa League din sezonul 2018-2019

Meciurile din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor se vor disputa pe 19-20 iulie (turul) şi 26-27 iulie (returul). Dacă va ajunge în turul 2 preliminar, CFR Cluj va disputa acasă prima manşă.

În sezonul 2018-2019 din Europa League, CFR a fost eliminată rușinos de Dudelange în play-off, după 2-5 la general (0-2 în tur și 2-3 în retur)!

Rezultatele de marți și miercuri din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor

(marți)

Pyunik Erevan (Armenia) - CFR Cluj (România) 0-0

Malmo FF (Suedia) - Vikingur Reykjavik (Islanda) 3-2

Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - Sutjeska Niksic (Muntenegru) 2-0

Ballkani (Kosovo) - Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-1

The New Saints (Ţara Galilor) - Linfield Belfast (Irlanda de Nord) 1-0

Lech Poznan (Polonia) - Qarabag (Azerbaidjan) 1-0

Shamrock Rovers (Irlanda) - Hibernians (Malta) 3-0

FK Shkupi (Macedonia de Nord) - Lincoln FC (Gibraltar) 3-0

(miercuri)

Tobol Kostanay (Kazahstan) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 0-0

HJK Helsinki (Finlanda) - FK RFS (Letonia) 1-0

Bodo/Glimt (Norvegia) - KI Klaksvik (Feroe) 3-0

Dudelange (Luxemburg) - Partizani Tirana (Albania) 1-0

NK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) - FC Sheriff Tiraspol (Moldova) 0-0

NK Maribor (Slovenia) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 0-0

Slovan Bratislava (Slovacia) - Dinamo Batumi (Georgia) 0-0

* Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 12 şi 13 iulie.

Foto: Facebook - F91 Diddeleng

Modifică setările cookies