Real Madrid - Manchester City Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 09 Aprilie 2024, 23:47
Data actualizarii: Marti 09 Aprilie 2024, 23:47

Meciul dintre Real Madrid și Manchester City a oferit un adevărat spectacol pentru fani.

”Cetățenii” au reușit să deschidă scorul încă din minutul doi, prin Bernardo Silva, care a profitat de o greșeală a lui Lunin.

Bucuria oaspeților nu a durat mult pentru că Real Madrid a revenit în joc zece minute mai târziu. Camavinga l-a învins pe Ortega cu un șut de la marginea careului, deviat de John Stones, iar în minutul 14 Rodrygo a dus scorul la 2-1 pentru Real Madrid în urma unui contraatac.

În partea secundă, echipa lui Pep Guardiola a reușit să revină în joc cu golurile semnate de Phil Foden și Josko Gvardiol.

Mai întâi, englezul a înscris în minutul 66 cu un șut superb, trimis direct în vinclul porții lui Lunin, iar apoi croatul a punctat și el cu o execuție splendidă din afara careului.

Real Madrid - Manchester City, deja un clasic în fazele superioare din Champions League

În sezonul trecut, când trupa lui Pep Guardiola a câștigat trofeul, cele două echipe s-au întâlnit în semifinale: în tur, a fost 1-1 pe Bernabeu, dar în retur Manchester City s-a dezlănțuit și a câștigat cu 4-0.

Acum două sezoane, adversarele de astăzi s-au întâlnit tot în semifinale: Real s-a calificat după 3-4 în deplasare și 3-1 acasă, într-un meci nebun în care madrilenii au marcat cele trei goluri în minutele 90, 90+1 și 95 - din penalty!