manchester city - real madrid Istvan Kovacs Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 26 Aprilie 2022, 23:55
Data actualizarii: Miercuri 27 Aprilie 2022, 00:20

Istvan Kovacs a fost delegat de UEFA la meciul dintre Manchester City și Real Madrid, încheiat cu scorul de 4-3, și a avut o prestație impecabilă.

În prima repriză, arbitrul român și asistenții săi nu au avut decizii importante de luat. S-a marcat de trei ori într-o primă repriză în care cele două echipe nu au jucat agresiv, iar City a intrat în avantaj, scor 2-1.

Istvan Kovacs, prestație fără greșeală în Manchester City - Real Madrid

Kovacs a arătat primul cartonaș galben abia în minutul 54. Dar nu unui jucător aflat pe teren, ci lui Pep Guardiola, care a protestat pentru un aut care a fost acordat pentru Real Madrid. Antrenorul catalan a ieșit din suprafața tehnică pentru a-i cere explicații arbitrului asistent, iar Kovacs l-a sancționat.

A urmat reușita superbă a lui Bernardo Silva în minutul 74, după ce Istvan Kovacs a lăsat avantaj în urma unui fault comis de Toni Kroos asupra lui Zinchenko. Imediat după fault, portughezul a preluat balonul și a tras puternic direct în vinclul porții lui Courtois.

În minutul 81, Kovacs a acordat un penalty pentru Real Madrid după henț comis de Laporte în careu. Jucătorii lui Guardiola au protestat, dar fără succes. Fernandinho s-a ales cu un cartonaș galben în urma protestelor. Nacho a văzut și el un cartonaș galben în prelungirile partidei.

Manchester City - Real Madrid a fost cel mai important ”test” pentru arbitrul român, care are șanse bune să arbitreze și la Campionatul Mondial din 2022. În prezent, Kovacs este cel mai bine cotat arbitru român, după ce Ovidiu Hațegan a suferit un infarct și, momentan, nu se cunosc vești legate de revenirea sa în arbitraj.

În acest sezon, Kovacs a arbitrat cinci meciuri în Liga Campionilor, trei în Europa League și unul în Conference League.