Champions League | Juventus - Villarreal 0-3 și Lille - Chelsea 1-2. Pau - Pau, Juve! Dezastru pentru italieni, după 15 minute de coșmar

Champions League Chelsea Juventus Torino Lille Villarreal Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 16 Martie 2022, 23:45
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2022, 00:46
Cunoaștem toate cele opt echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Optimile UEFA Champions League au ajuns la final. Liverpool, Manchester City, Bayern Munchen, Atletico Madrid, Benfica, Real Madrid, Villarreal și Chelsea au obținut biletele pentru faza următoare a competiției.

Miercuri seară, Villarreal a produs surpriza la Torino și a învins la scor Juventus, 3-0, după un ultim sfert de oră incredibil. Italienii au irosit o mulțime de ocazii, iar echipa lui Unai Emery a dat lovitura pe final, după intrarea lui Gerard Moreno.

În celălalt meci, Chelsea s-a impus contra lui Lille, scor 2-1, și s-a calificat fără emoții în sferturi, cu 4-1 la general.

Juventus - Villarreal 0-3

Minutul 90+5: Final! Juventus - Villarreal 0-3. Spaniolii sunt în sferturi, după 4-1 la general.

Minutul 90+1: GOL Villarreal! Danjuma transformă penalty-ul fără emoții, iar spaniolii se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Minutul 90: Penalty Villarreal! După o gafă a lui Danilo, Gerard Moreno scapă pe contraatac și îi pasează lui Danjuma, al cărui șut este respins cu mâna de Matthijs de Ligt.

Minutul 85: GOL Villarreal! Pau Torres marchează pentru 2-0 după un corner, iar calificarea pare jucată.

Minutul 78: GOL Villarreal! Gerard Moreno înscrie din penalty, deși Szczesny șterge mingea cu vârful degetelor.

Minutul 77: Penalty Villarreal! Coquelin este faultat în careu de Rugani, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Minutul 59: Ocazie Juventus! Rabiot are două șanse importante într-un minut, însă șutele francezului nu îi pun mari probleme lui Rulli.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! Scor de prelungiri la Torino: Juventus - Villarreal 0-0.

Minutul 35: Ocazie Juventus! Vlahovic rămâne nemarcat în apropierea porții, dar Rulli iese în întâmpinare și blochează.

Minutul 22: Ocazie Villarreal! Lo Celso șutează din afara careului puțin pe lângă bara din dreapta lui Szczesny.

Minutul 21: Bară Juventus! Vlahovic primește în marginea careului, șutează de lângă Albiol, iar mingea izbește transversala.

Minutul 20: Ocazie Juventus! Vlahovic scapă pe contraatac și încearcă un șut de la distanță, dar Rulli respinge.

Minutul 11: Ocazie Juventus! Cuadrado centrează perfect din flancul drept, dar lovitura de cap a lui Morata este respinsă de Rulli.

Minutul 1: Începe meciul!

• Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Rugani, De Sciglio - Cuadrado, Locatelli, Arthur, Rabiot - Vlahovic, Morata
  • Rezerve: Pinsoglio, Perin, Chiellini, Dybala, Pellegrini, Kean, Bernardeschi, Miretti
  • Villarreal: Rulli - Aurier, Albiol, Torres, Estupinian - Pino, Parejo, Capoue, Trigueros - Lo Celso, Danjuma
  • Rezerve: Asenjo, Gaspar, Moreno, Foyth, Iborra, Chukwueze, Dia, Coquelin, Pena, Mandi, Moi Gomez, Pedraza

În meciul din tur, cele două echipe au remizat în Spania, 1-1, în partida care a consemnat primul meci, și totodată prima reușită pentru Dusan Vlahovic (22 ani) în Champions League.

Lille - Chelsea 1-2

Minutul 90+3: Final! Lille - Chelsea 1-2. Londonezii sunt în sferturi, după 4-1 la general.

Minutul 71: GOL Chelsea! Azpilicueta finalizează norocos din fața porții, cu genunchiul, iar calificarea este rezolvată.

Minutul 63: Bară Lille! Yilmaz centrează perfect în careu pentru Xeka, iar mingea trimisă cu capul de portughez nimerește bara din dreapta lui Mendy.

Minutul 60: Ocazie Chelsea! Rudiger șutează spectaculos, din prima, de la marginea careului, însă mingea trece puțin pe lângă poarta lui Lille.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! Lille - Chelsea 1-1.

Minutul 45+3: GOL Chelsea! Jorginho trimite o pasă perfectă în careu pentru Pulisic, care îl învinge pe Jardim cu un șut în plasa laterală.

Minutul 38: GOL Lille! Veteranul Burak Yilmaz transformă penalty-ul cu un șut în forță.

Minutul 37: Penalty Lille! După consultarea VAR, arbitrul Davide Massa acordă lovitura de la 11 metri pentru francezi pentru un henț comis în careu de Jorginho.

Minutul 7: Ocazie Lille! Burak Yilmaz șutează în forță de la marginea careului, dar Thiago Silva reușește să blocheze.

• Lille: Jardim - Fonte, Botman, Djalo - Celik, Bamba, Xeka, Andre, Gudmundsson - Yilmaz, David
  • Rezerve: Grbic, Raux, Ben Arfa, Lihadji, Gomes, Weah, Zhegrova, Onana, Bradaric
  • Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Thiago Silva, Rudiger, Alonso - Kante, Jorginho, Kovacic - Havertz, Pulisic
  • Rezerve: Kepa, Bettinelli, Lukaku, Werner, Loftus-Cheek, Chalobah, Mount, Ziyech, Kenedy, Sarr, Vale

De la aceeași oră, Chelsea va încerca să-și apere trofeul cucerit anul trecut. Pentru asta trebuie să profite de victoria obținută pe Stamford Bridge, 2-0, grație golurilor marcate de Kai Havertz (22 ani) și Christian Pulisic (23 ani).