Liga Campionilor

Champions League | Juventus - Villarreal 0-3 și Lille - Chelsea 1-2. Pau - Pau, Juve! Dezastru pentru italieni, după 15 minute de coșmar

Cunoaștem toate cele opt echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.
Data publicarii: Miercuri 16 Martie 2022, 23:45
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2022, 00:46

Optimile UEFA Champions League au ajuns la final. Liverpool, Manchester City, Bayern Munchen, Atletico Madrid, Benfica, Real Madrid, Villarreal și Chelsea au obținut biletele pentru faza următoare a competiției.

Miercuri seară, Villarreal a produs surpriza la Torino și a învins la scor Juventus, 3-0, după un ultim sfert de oră incredibil. Italienii au irosit o mulțime de ocazii, iar echipa lui Unai Emery a dat lovitura pe final, după intrarea lui Gerard Moreno.

În celălalt meci, Chelsea s-a impus contra lui Lille, scor 2-1, și s-a calificat fără emoții în sferturi, cu 4-1 la general.

Juventus - Villarreal 0-3

Minutul 90+5: Final! Juventus - Villarreal 0-3. Spaniolii sunt în sferturi, după 4-1 la general.

Minutul 90+1: GOL Villarreal! Danjuma transformă penalty-ul fără emoții, iar spaniolii se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Minutul 90: Penalty Villarreal! După o gafă a lui Danilo, Gerard Moreno scapă pe contraatac și îi pasează lui Danjuma, al cărui șut este respins cu mâna de Matthijs de Ligt.

Minutul 85: GOL Villarreal! Pau Torres marchează pentru 2-0 după un corner, iar calificarea pare jucată.

Minutul 78: GOL Villarreal! Gerard Moreno înscrie din penalty, deși Szczesny șterge mingea cu vârful degetelor.

Minutul 77: Penalty Villarreal! Coquelin este faultat în careu de Rugani, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Minutul 59: Ocazie Juventus! Rabiot are două șanse importante într-un minut, însă șutele francezului nu îi pun mari probleme lui Rulli.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! Scor de prelungiri la Torino: Juventus - Villarreal 0-0.

Minutul 35: Ocazie Juventus! Vlahovic rămâne nemarcat în apropierea porții, dar Rulli iese în întâmpinare și blochează.

Minutul 22: Ocazie Villarreal! Lo Celso șutează din afara careului puțin pe lângă bara din dreapta lui Szczesny.

Minutul 21: Bară Juventus! Vlahovic primește în marginea careului, șutează de lângă Albiol, iar mingea izbește transversala.

Minutul 20: Ocazie Juventus! Vlahovic scapă pe contraatac și încearcă un șut de la distanță, dar Rulli respinge.

Minutul 11: Ocazie Juventus! Cuadrado centrează perfect din flancul drept, dar lovitura de cap a lui Morata este respinsă de Rulli.

Minutul 1: Începe meciul!

• Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Rugani, De Sciglio - Cuadrado, Locatelli, Arthur, Rabiot - Vlahovic, Morata
  • Rezerve: Pinsoglio, Perin, Chiellini, Dybala, Pellegrini, Kean, Bernardeschi, Miretti
  • Villarreal: Rulli - Aurier, Albiol, Torres, Estupinian - Pino, Parejo, Capoue, Trigueros - Lo Celso, Danjuma
  • Rezerve: Asenjo, Gaspar, Moreno, Foyth, Iborra, Chukwueze, Dia, Coquelin, Pena, Mandi, Moi Gomez, Pedraza

În meciul din tur, cele două echipe au remizat în Spania, 1-1, în partida care a consemnat primul meci, și totodată prima reușită pentru Dusan Vlahovic (22 ani) în Champions League.

Lille - Chelsea 1-2

Minutul 90+3: Final! Lille - Chelsea 1-2. Londonezii sunt în sferturi, după 4-1 la general.

Minutul 71: GOL Chelsea! Azpilicueta finalizează norocos din fața porții, cu genunchiul, iar calificarea este rezolvată.

Minutul 63: Bară Lille! Yilmaz centrează perfect în careu pentru Xeka, iar mingea trimisă cu capul de portughez nimerește bara din dreapta lui Mendy.

Minutul 60: Ocazie Chelsea! Rudiger șutează spectaculos, din prima, de la marginea careului, însă mingea trece puțin pe lângă poarta lui Lille.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! Lille - Chelsea 1-1.

Minutul 45+3: GOL Chelsea! Jorginho trimite o pasă perfectă în careu pentru Pulisic, care îl învinge pe Jardim cu un șut în plasa laterală.

Minutul 38: GOL Lille! Veteranul Burak Yilmaz transformă penalty-ul cu un șut în forță.

Minutul 37: Penalty Lille! După consultarea VAR, arbitrul Davide Massa acordă lovitura de la 11 metri pentru francezi pentru un henț comis în careu de Jorginho.

Minutul 7: Ocazie Lille! Burak Yilmaz șutează în forță de la marginea careului, dar Thiago Silva reușește să blocheze.

• Lille: Jardim - Fonte, Botman, Djalo - Celik, Bamba, Xeka, Andre, Gudmundsson - Yilmaz, David
  • Rezerve: Grbic, Raux, Ben Arfa, Lihadji, Gomes, Weah, Zhegrova, Onana, Bradaric
  • Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Thiago Silva, Rudiger, Alonso - Kante, Jorginho, Kovacic - Havertz, Pulisic
  • Rezerve: Kepa, Bettinelli, Lukaku, Werner, Loftus-Cheek, Chalobah, Mount, Ziyech, Kenedy, Sarr, Vale

De la aceeași oră, Chelsea va încerca să-și apere trofeul cucerit anul trecut. Pentru asta trebuie să profite de victoria obținută pe Stamford Bridge, 2-0, grație golurilor marcate de Kai Havertz (22 ani) și Christian Pulisic (23 ani).