Diego Simeone Atletico Madrid Liga Campionilor Manchester United suporteri manchester united Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 16 Martie 2022, 01:06
Data actualizarii: Miercuri 16 Martie 2022, 01:07

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins Manchester United, pe Old Trafford, scor 1-0 (2-1, la general).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Renan Lodi, în minutul 41. Manchester United a presat în partea secundă, antrenorul Ralf Rangnick a forțat prin introducerea unor jucători precum Rashford, Pogba, Cavani sau Mata, însă formația engleză nu a găsit drumul spre gol.

Diego Simeone nu a scăpat de furia fanilor de la Manchester United

În stilul caracteristic, Diego Simeone a sprintat către vestiare imediat după ce arbitrul a fluierat finalul partidei, însă antrenorul argentinian al lui Atletico Madrid nu a putut scăpa de furia fanilor de la Manchester United.

Suporterii de pe Old Trafford l-au huiduit pe Simeone, i-au arătat semne obscene și au aruncat numeroase sticle către antrenor. Argentinianul a reușit să se ferească de obiectele venite din tribune și a intrat la vestiare.

Până în prezent, Diego Simeone a reușit să câștige șase dintre cel șapte dueluri eliminatorii disputate în Champions League contra echipelor din Anglia. Patru dintre aceste calificări au fost obținute chiar în deplasare, potrivit DataRef.

Bayern, Manchester City, Benfica, Atletico Madrid, Liverpool și Real Madrid sunt cele șase echipe calificate până acum în sferturile de finală din Champions League.

Ultimele două formații din sferturi vor fi stabilite în urma duelurilor Lille - Chelsea (0-2, în tur) și Juventus - Villarreal (1-1).