VIDEO "Ar trebui excluși dacă nu văd un asemenea penalty". Fază controversată la finalul partidei RB Leipzig - Manchester City

penalty Champions League Manchester City Optimi Champions League RB Leipzig Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 23 Februarie 2023, 07:40
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 07:46

RB Leipzig a terminat la egalitate cu Manchester City, scor 1-1 (0-1), pe teren propriu, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală din Champions League.

Campioana Angliei a deschis scorul prin algerianul Riyad Mahrez (minutul 27), dar gazdele au egalat după pauză, graţie golului înscris de fundaşul croat Josko Gvardiol (minutul 70).

Echipa antrenată de Pep Guardiola a înscris în minutul 27, prin Mahrez, din pasa lui Ilkay Gundogan, după e greşeală comisă de Xaver Schlager. Oaspeţii au avut şansa desprinderii, Rodri a trimis bine în faţa porţii, dar Haaland nu a reușit să înscrie.

Manchester City putea decide soarta partidei, dar atacantul norvegian a trimis prin faţa porţii (minutul 68), la capătul unui atac rapid.

Gazdele au reuşit egalarea, Gvardiol înălţându-se imperial peste toată apărarea engleză şi marcând cu capul (minutul 70) din cornerul executat de Halstenberg. Manşa secundă se va juca în data de 14 martie, la Manchester.

Fază controversată în ultimele minute ale meciului

În minutele de prelungire, "cetățenii" ar fi trebuit să primească un penalty, în urma unui penalty comis de Benjamin Hendrichs, însă centralul partidei și arbitrii din camera VAR nu au semnalat faza.

"Pare să fie henț clar. Mingea a fost trimisă în direcția portarului gazdelor și Benjamin Hendrichs pare să o împingă cu palmele pentru a salva. Oare VAR nu trebuia să se uite la fază?", au scris jurnaliștii de la BBC.

"Ne-a fost luat un penalty la final", "Pare că joacă volei, nu fotbl", "Hendrichs a încurcat terenul de volei cu cel de fotbal", "Cei de la VAR au zi liberă?", "Ar trebui excluși dacă nu văd un asemenea penalty" sunt doar câteva dintre reacțiile apărute pe rețelele de socializare.