„M-am gândit la meciul cu Manchester City!” Ce a spus Carlo Ancelotti după ce Real a umilit-o pe Liverpool pe Anfield

Carlo Ancelotti Liverpool Real Madrid Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 00:45
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 00:46

Real Madrid a câștigat manșa tur a optimilor de finală UEFA Champions League cu Liverpool, pe Anfield, scor 5-2.

Câștigătoarea en-titre a reușit să se impună și în manșa tur de pe Anfield cu Liverpool, fiind cu un pas mai aproape de sferturi. Realul a fost condusă din minutul 4, după golul superb al lui Darwin Nunez, iar în minutul 14 avantajul a fost mărit de Salah, după o gafă imensă a lui Courtois

Madrilenii au redus din diferență prin Vinicius Junior, în minutul 21, iar înainte de pauză au restabilit egalitatea, după o gafă mare a lui Alisson. În a doua repriză, echipa lui Ancelotti s-a dezlănțuit și a mai înscris de trei ori prin Militao și Benzema dublă.

Ce a spus Carlo Ancelotti după ce a învins-o pe Liverpool pe Anfield

Carlo Ancelotti a vorbit la finalul meciului spectaculos disputat pe Anfield, dezvăluind că în momentul în care și-a văzut echipa condusă cu 2-0 și-a reamintit meciul cu Manchester City din semifinalele competiției. Totodată, tehnicianul a punctat că nu vede calificarea decisă și că se așteaptă la un meci dificil în retur.

„Nu e ușor, în special văzând cum am început meciul. Nu ne-am pierdut încrederea și ușor ușor am câștigat controlul balonului, fiind mereu eficienți sus. Vinicius a făcut un meci incredibil, prima parte a acestei duble eliminatorii a ieșit bine și trebuie să ne gândim că în retur trebuie să luptăm și să suferim.

(n.r. ce a gândit la 2-0 după primele 14 minute) M-am gândit la Manchester City și că sper să se întâmple același lucru și s-a întâmplat, chiar mai bine. Am început să înscriem, să creăm pericol și ne-am îmbunătățit din punct de vedere defensiv. Ne-au făcut rău în banda stângă pentru că Henderson intra mult acolo, după ne-am controlat mai bine, punându-l pe Valverde în stânga, care avea mai multă enegie.

Cred că Rodrygo a făcut o treabă fantastică, când ai un astfel de atac trebuie să te ajute și în apărare și au făcut-o. Nu este decisă calificarea, Liverpool a suferit în a doua parte însă în prima am suferit noi, cu remiza ei au tras mult. Suntem satisfăcuți pentru cum s-a desfășurat meciul”, a declarat Carlo Ancelotti potrivit Marca