Champions League: RB Leipzig - Manchester City 1-1 | Gol spectaculos marcat de Gvardiol! Calificarea se decide pe Etihad Stadium

RB Leipzig - Manchester City Champions League Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 23:53
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 00:03

RB Leipzig și Manchester City au remizat în manșa tur a optimilor de finală UEFA Champions League

Leipzig 1-1 Manchester City

FINAL!

Min. 73: OCAZIE CITY! Șut puternic al lui Gundogan, portarul intervine perfect și respinge balonul în lateral.

Min. 70: GOOOOOOL! Halstenberg centrează din corner, Gvardiol se înalță impresionant peste apărarea engleză și îl învinge pe Ederson cu o lovitură de cap!

Min. 69: OCAZIE LEIPZIG! Szoboszlai șutează puternic de la mare distanță, dar Ederson plonjează și respinge în corner.

Min. 55: OCAZIE LEIPZIG! Szoboszlai îl vede perfect pe Henrichs, lăsat singur în dreapta, jucătorul pătrunde în careu și șutează, dar trimite pe lângă poarta lui Ederson.

Min. 52: OCAZIE LEIPZIG! Henrichs reia cu capul după o centrare în fața porții, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 45+1: OCAZIE LEIPZIG! Werner primește la marginea careului mare, trece de un adversar și șutează, dar Ederson reține fără probleme.

Min. 36: OCAZIE CITY! Bernardo Silva preia balonul la marginea careului de 16 metri și îi trimite în stânga lui Grealish, lăsat singur, fotbalistul șutează, dar trimite puțin peste poartă.

Min. 30: OCAZIE CITY! Rodri reia cu capul după o centrare la bara a doua, trimite în fața porții, însă balonul se duce pe lângă.

Min. 27: GOOOOOOOL! Grealish profită de o gafă imensă în apărarea nemților, recuperează balonul în aproximativ 30 de metri și îi trimite lui Mahrez, care fenează un adversar și înscrie cu un șut puternic.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Leipzig: Blaswich - Klostermann, Orban, Gvardiol, Halsenberg - Laimer, Schlager - Szoboszlai, Forsberg, Werner - Andre Silva
Rezerve: Nyland, Nickisch - Simakan, Haidara, Poulsen, Nkunku, Raum, Henrichs, Kampl
Antrenor: Marco Rose

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Dias, Ake - Rodri, Gundogan - Mahrez, Silva, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega, Carson - Phillips, Alvarez, Sergio Gomez, Perrone, Foden, Charles, Palmer, Lewis, Robertson
Antrenor: Pep Guardiola

Cele două echipe își dau întâlnire miercuri, ora 22:00, pe Red Bull Arena din Leipzig. La centru, arbitrul neerlandez, Serdar Gozubuyuk, va avea grijă să mențină un joc curat.

Champions League | RB Leipzig - Manchester City, LIVE TEXT de la ora 22:00! „Cetățenii” au o revanșă de luat

Ultima confruntare dintre Leipzig și City a fost în grupele Champions League, în sezonul 2021/22, când nemții au reușit să se impună cu 2-1 în fața „cetățenilor” pe Red Bull Arena.

Atunci, Dominik Szoboszlai deschisese scorul în minutul 24. În partea a doua a meciului, Andre Silva majorase diferența în minutul 71, iar Riyad Mahrez marcase unicul gol al trupei lui Guardiola în minutul 76.

Tabela a rămas atunci nemodificată până la fluierul final al arbitrului, dar chiar și așa, Leipzig nu a putut să o devanseze pe Paris Saint-Germain, ocupanta locului doi în Grupa A. City câștigase grupa cu 12 puncte.