A venit nota de plată pentru catalani! Sancțiunea drastică primită de Xavi după scandalul cu Istvan Kovacs

Istvan Kovacs fc barcelona Xavi Hernandez Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 23 Mai 2024, 17:58
Data actualizarii: Joi 23 Mai 2024, 18:00

FC Barcelona a pierdut cu scorul de 1-4 în fața lui PSG, iar catalanii au fost eliminați în sferturile Champions League, după o partidă în care Istvan Kovacs s-a aflat la centru.

Istvan Kovacs i-a arătat cartonașul roșu lui Xavi în minutul 56. Tehnicianul a făcut o criză de nervi la marginea terenului, după ce arbitrul a fluierat un fault comis de Frankie De Jong.

Xavi a lovit cu piciorul un panou aflat lângă o cameră de filmat, iar Horațiu Feșnic l-a atenționat pe Istvan Kovacs, care nu a ezitat și l-a eliminat pe antrenorul Barcelonei.

În urma eliminării din timpul partidei cu PSG, UEFA l-a suspendat pentru două partide pe tehnicianul catalan. În plus, și Sergi Roberto, care era suspendat pentru acel meci, dar a coborât pe gazon după fluierul final, a primit aceeași sancțiune.

FC Barcelona trebuie să plătească o amendă de 57.250 de euro.

Ce a spus Xavi despre Istvan Kovacs la finalul meciului

”Suntem revoltați, nervoși, pentru că eu cred că acea fază a decis această dublă. 11 contra 11 am fost foarte bine organizați. Acea fază a decis dubla! Din punctul meu de vedere este prea mult să dai cartonaș roșu la acea fază. Nu este ușor să joci în zece, de acolo a fost un meci diferit.

Am ezitat cu schimbarea, pentru că Pedri revenea după accidentare. L-am ales pe Lamine, din păcate. Nu contează cât de mult vorbim, acea eliminare a schimbat totul.

Am avut ocazii, dar în zece este foarte complicat. Este păcat că munca depusă într-un sezon întreg este ruinată de o decizie a arbitrului. Mi-ar fi plăcut să jucăm 11 contra 11 pe toată durata meciului. Acea eliminare nu a fost necesară.

I-am spus arbitrului că a fost foarte slab, a fost un dezastru. A ucis această dublă! A schimbat totul! Nu îmi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să spunem asta, nu putem să închidem gura!”, a spus Xavi, conform Marca.