Reacția categorică a lui Adi Popa după Dinamo - Steaua 1-2: „Meciul s-a dat și pe teren și în tribună”

Dinamo - Steaua Adi Popa Eternul derby Liga 2 Adi Popa
Data publicarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 09:45
Data actualizarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 09:40

Dinamo a pierdut confruntarea cu CSA Steaua din eșalonul secund, scor 1-2.

Dinamo nu a reușit să se impună în "Eternul Derby", chiar dacă a deblocat tabela în minutul 41, grație șutului trimis de Ghezali. "Militarii" au întors scorul, în minutul 44 prin Pacionel și în minutul 50 prin Chipirliu.

După meci, Adi Popa a vorbit despre evoluția Stelei și a evidențiat atmosfera din tribune. Totodată, jucătorul care a trecut și pe la FCSB a mai vorbit despre promovare, afirmând că va fi greu în cazul în care "militarii" pot ajunge la baraj.

Adi Popa: „Pentru astfel de meciuri te apuci de fotbal”

„Eu din teren am simţit că a fost un meci disputat atât în teren, cât şi în tribuna. Cred că s-a ridicat la nivel de derby şi cred că asta nu poate să bucure decât pe toată lumea.

Pentru astfel de meciuri te apuci de fotbal, pentru aşa atmosferă, pentru că în astfel de meciuri te simţi fotbalist şi asta îţi dă emoţie şi emulaţia care se creează.

Nu ţine de noi. Dacă cei din conducere nu au găsit căile legale să facă o altă formă, nu ştiu ce impune, că nu mă pricep la juridic. Înseamnă că ne rămâne doar asta şi nu ne rămâne decât să speram, iar noi pe teren trebuie să ne facem treaba.

Vă daţi seama ce frustrant ar fi să se schimbe şi noi să fim pe 3-4, să jucăm baraj. Trebuie să fim şi realişti, să joci baraj cu o echipă de Liga 1, mai ales că acum în Liga 1 sunt nişte echipe foarte echilibrate, îţi va fi foarte greu.

Anul trecut să nu uităm ce a fost în Liga 1, echipe cu -40 de puncte, n-a mai fost în istorie. Mă întrebau colegi de pe afară ce se întâmplă acolo, cum să ai atâta minus.”, a spus Adi Popa la finalul confruntării.

După victoria cu Dinamo, CSA Steaua ocupă primul loc în Liga 2, cu 13 puncte în șase etape. De partea cealaltă, formația lui Ovidiu Burcă se află pe 12, cu 6 puncte.