Ce note au primit românii din Palermo - Genoa 1-0. Cea mai mare a fost 7

Palermo - Genoa George Puscas ionut nedelcearu radu dragusin Stranieri
Data publicarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 09:16
Data actualizarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 09:14

Palermo - Genoa a fost confruntarea românilor din etapa a cincea din Serie B.

Palermo s-a impus pe Stadio Renzo Barbera cu 1-0 în fața lui Genoa. Pentru gazde, Ionuț Nedelcearu a evoluat încă din primul minut, iar pentru oaspeți, Pușcaș a intrat pe parcurs și Drăgușin a fost în linia de start.

Ce note au primit românii

Potrivit Tuttomercatoweb, cea mai mare notă primită de români a fost a lui Ionuț Nedelcearu la Palermo. Italienii l-au marcat cu 6, afirmând că: „Concretitate și simț al poziției. Dacă jucători precum Coda nu înscriu, înseamnă că din punct de vedere defensiv a făcut un joc excelent.”

De cealaltă parte, Radu Drăgușin a primit doar 5.5: „O lovitură cu capul în spate a fost slabă, însă Saric nu a speculat faza și a răsuflat ușurat. Nu joacă rău, chiar deloc, dar nu e întotdeauna sigur pe el.”

Iar George Pușcaș, cotat la 3.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, proaspăt împrumutat la Genoa de la Reading, nu a primit notă. Românul a fost întrodus abia în minutul 81 și nu a avut prea multe șanse de joc.

Palermo - Genoa 1-0

După această victorie, Palermo a urcat pe locul 9, cu șapte puncte din 15 posibile. Urmează confruntarea cu Frosinone de sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 15:00.

Genoa a rămas, pentru moment, pe locul cinci, cu opt puncte din 15 posibile. Urmează duelul cu Modena, sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 17:15.