Explicațiile lui Ovidiu Burcă după Dinamo - Poli Iași 1-3. Ce a declarat despre promovarea directă

Dinamo liga 2 Ovidiu Burca play-off Liga 2 Poli Iasi Liga 2
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 22:42
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2023, 22:50

Poli Iaşi a învins-o pe Dinamo cu scorul de 3-1, în deplasare, pe Stadionul ''Arcul de Triumf'', într-un meci din etapa a cincea din play-off-ul Ligii 2.

Dinamo a deschis scorul prin Lamine Ghezali (minutul 22), dar echipa antrenată de ex-dinamovistul Leo Grozavu a reuşit să întoarcă scorul după o prestaţie de excepţie a lui Alin Roman, care a marcat două goluri (minutele 57, 68), al doilea din lovitură liberă, şi a pasat decisiv pentru reuşita englezului Shayon Harrison (minutul 42).

Poli Iaşi a revenit pe primul loc după acest succes, în timp ce Dinamo a rămas pe locul patru, cu 38 puncte, la doar un punct avans față de Gloria Buzău.

Ce a declarat Ovidiu Burcă după Dinamo - Poli Iași 1-3

"Două reprize diametral opuse, așa se întâmplă când o echipă tânără nu știe să gestioneze un gol primit în final de repriză. Ne-am pierdut încrederea și am arătat rău în repriza a doua, din păcate.

Schimbarea lui Țîră ne-a schimbat dinamica jocului. Se accidentase.

Când iei un gol așa târziu, trebuie să ai caracter, să ai curaj, trebuie să învățăm asta. Am încercat la pauză să-i încurajez, să le ridic moralul. Din păcate, nu am reușit.

A fost o primă repriză foarte bună. Din păcate, în a doua repriză... Așa e când îți pierzi încrederea.

Promovarea directă, chiar dacă astăzi am pierdut, nu e jucată încă. Mai sunt puncte puse în joc, depinde cum vom gestiona acest moment", a spus tehnicianul dinamoviștilor la finalul partidei.