Dorinel Munteanu, sincer după egalul din Ghencea: „Sunt foarte stresat”

CSA Steaua - Oțelul Galați Dorinel Munteanu liga 2 Liga 2 Dorinel Munteanu
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 16:56
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 17:13

CSA Steaua - Oțelul Galați s-a terminat 1-1.

Cele două echipe s-au înfruntat în etapa cu numărul șapte din play-off-ul eșalonului secund. Bogdan Chipriliu (54') și Juri Cisotti (89') au fost cei doi jucători care au marcat în CSA Steaua - Oțelul Galați.

Dorinel Munteanu, antrenorul gălățenilor, a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi și a evidențiat faptul că e destul de stresat în această perioadă și că își dorește să transmită doar liniște la echipa pe care o dirijează.

• Dorinel Munteanu

„Cine a văzut jocul, a văzut un joc aprig, în care punctele au fost cele mai importante. Mă bucur pentru punctul a fost meritat, a trebuit să investim multă energie. La fel cum a fost și acest joc sau cel de la Iași, tratăm fiecare joc în parte. Sigur, vom juca cu Dinamo.

Eu sper că jucătorii noștri vor rămâne concentrați și pentru meciul respectiv.

Este un joc decisiv. Se poate termina totul atunci. Dar, trebuie să muncim foarte mult. Trebuie să ne liniștim. I-am felicitat pe băieți pentru jocul de azi. În meciurile de acasă am fost împinși de public de la spate.

Eu am spus dintotdeauna că echipa noastră va juca pe teren. Sunt foarte stresat și nu mai vreau să am alt stres. Vreau să transmit liniștea la echipă”, a spus Dorinel Munteanu.

CSA Steaua - Oțelul Galați 1-1

Bogdan Chipirliu a deschis scorul, în minutul 54, din penalty, dar Steaua nu a reușit să mențină rezultatul până la final. Cisotti a restabilit egalitatea în minutul 89 după ce a fost scăpat din marcaj de defensiva lui Daniel Oprița, astfel că partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

O victorie i-ar fi asigurat Oțelului, în mare parte, locul trei, cu trei etape înainte de finalul sezonului. Gălățenii s-ar fi distanțat la opt puncte de Dinamo și ar fi fost, în proporție de 90 la sută, sigură de promovarea directă, în contextul în care Steaua nu are drept de promovare.

Astfel, Oțelul rămâne la șase puncte de ”câini”, înainte de meciul direct, iar o victorie la Galați în etapa următoare cu Dinamo i-ar asigura echipei lui Dorinel Munteanu promovarea directă.