CSA Steaua - Oțelul Galați 1-1 | „Militarii”, un nou pas greșit pe teren propriu!

csa steaua Daniel Oprita Dorinel Munteanu Otelul Galati Liga 2
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 16:26
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 16:27

CSA Steaua și Oțelul Galați au remizat, 1-1, în runda a șaptea a play-out-ului din Liga 2, chiar pe 7 mai, ziua când clubul din Ghencea a câștigat Cupa Campionilor Europeni în 1986.

CSA Steaua - Oțelul Galați 1-1

Final.

Min 89: GOOOL Oțelul Galați! Cisotti finalizează o acțiune superbă a elevilor lui Dorinel Munteanu!

Minutul 54: GOOOL CSA Steaua! Chipirliu înscrie din penalty.

Minutul 52: Penalty pentru CSA Steaua! Bogdan Chipirliu este faultat în careu de Rareș Scocîlcă, iar Rareș Vidican arată punctul cu var.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! CSA Steaua - Oțelul 0-0.

Minutul 42: Ocazie Oțelul! Dan Panait centrează din flancul stâng, mingea ia o traiectorie neașteaptată și îi pune probleme lui Dincă. Portarul Stelei se întinde și respinge în transversală.

Minutul 17: Ocazie CSA Steaua! Adi Popa centrează în careu din lovitură liberă, iar Chunchukov reia cu capul puțin pe lângă poartă, din plonjon.

FOTO Cum arată tribunele din Ghencea la 37 de ani după ce Steaua a cucerit Cupa Campionilor Europeni

Minutul 1: Începe meciul! Lovitura de start este dată de Adrian Bumbescu.

• Antrenor: Dorinel Munteanu

Partida din Ghencea se dispută chiar în ziua în care Steaua sărbătorește 37 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni. Lovitura de începere va fi dată de Adrian Bumbescu, iar la meci vor asista mai mulți jucători care au scris istorie la Sevilla.

CSA Steaua, fără drept de promovare, se află pe locul 2, cu 48 de puncte, la patru lungimi în spatele liderului Poli Iași, care este deja promovată matematic în Liga 1.

Formația lui Daniel Oprița a dezamăgit după ce a câștigat derby-ul cu Dinamo (2-0). "Militarii" au pierdut la Buzău, cu Gloria, scor 0-1, iar în ultima rundă au obținut doar o remiză pe terenul ultimei clasate din play-off, Unirea Dej, 1-1.

De partea cealaltă, Oțelul Galați se află pe locul 3, cu 45 de puncte. Cum CSA Steaua nu are drept de promovare, poziția pe care se află acum moldovenii va asigura biletele petru primul eșalon, iar o victorie astăzi ar lămuri într-o mare măsură calculele.

În cazul unui succes în Ghencea, Oțelul Galați s-ar distanța la 8 puncte de Dinamo, cu trei etape înainte de final, astfel că formația antrenată de Dorinel Munteanu ar fi într-o mare proporție sigură de promovarea în Liga 1.

Steaua și Oțelul s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon, iar victoriile au fost împărțite: 1-0 pentru "militari" la București, în sezonul regulat, și 3-2 pentru moldoveni pe teren propriu, în turul play-off-ului.