Cum arată clasamentul din Liga 2, după șapte etape. Putem afla a doua promovată în următoarea rundă

steaua - otelul galati clasament liga 2 Otelul Galati Liga 2
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 16:30
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 16:30

Meciul dintre Steaua și Oțelul Galați a închis etapa cu numărul șapte din play-off-ul Ligii 2.

Bogdan Chipirliu a deschis scorul, în minutul 54, din penalty, dar Steaua nu a reușit să mențină rezultatul până la final. Cisotti a restabilit egalitatea în minutul 89 după ce a fost scăpat din marcaj de defensiva lui Daniel Oprița, astfel că partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

O victorie i-ar fi asigurat Oțelului, în mare parte, locul trei, cu trei etape înainte de finalul sezonului. Gălățenii s-ar fi distanțat la opt puncte de Dinamo și ar fi fost, în proporție de 90 la sută, sigură de promovarea directă, în contextul în care Steaua nu are drept de promovare.

Astfel, Oțelul rămâne la șase puncte de ”câini”, înainte de meciul direct, iar o victorie la Galați în etapa următoare cu Dinamo i-ar asigura echipei lui Dorinel Munteanu promovarea directă.

• 6. Unirea Dej - 36p

Pentru Dinamo, calculele pentru promovarea directă s-au complicat semnificativ din cauza rezultatelor obținute în ultimele patru etape. Cu două înfrângeri și două rezultate de egalitate, ”câinii” s-au distanțat de locurile fruntașe, iar acum ”tremură” și pentru o poziție de baraj, având în vedere programul complicat din ultimele trei runde, în care vor întâlni Oțelul (deplasare), Steaua (acasă) și Poli Iași (deplasare).