Ovidiu Burcă anunță: "Dinamo va promova!". Mesaj războinic înaintea meciului cu CSA Steaua

Ovidiu Burca csa steaua Dinamo liga 2 Otelul Galati Liga 2
Data publicarii: Vineri 07 Aprilie 2023, 23:02
Data actualizarii: Vineri 07 Aprilie 2023, 23:00
Dinamo a învins Oțelul Galați, pe Arcul de Triumf, scor 3-0, în runda a treia din play-off-ul ligii secunde.

Primele două goluri ale lui Dinamo au fost marcate de Lamine Ghezali, în minutele 62 și 87. Cătălin Țîră a stabilit scorul final la ultima fază a jocului.

Ovidiu Burcă anunță: "Dinamo va promova!"

După meci, Ovidiu Burcă s-a arătat foarte încrezător în șansele echipei sale de a promova în Liga 1 și le-a transmis un mesaj celor care nu prea aveau încredere în el când a fost numit la Dinamo.

"O victorie care ne ține în lupta pentru promovare. Avem încredere, vom lupta până la capăt. Cred că și azi am făcut un meci bun, l-am controlat în majoritatea timpului. Am avut câteva ocazii în prima repriză, dar în a doua a fost mult mai bine.

Important e că după ratări nu ne-am pierdut capul, am continuat să jucăm la fel. Ne pierdusem răbdarea, făceam un joc prea direct, dar la pauză am reglat lucrurile și a fost bine în repriza a doua.

Lamine Ghezali este un jucător încă tânăr, cu un potențial pe care nu l-a atins. Încercăm să-l ajutăm. Are un caracter mai puternic, așa sunt cei din zona aia. El își dorea foarte mult, a trecut prin mai multe stări, uneori de frustrare, pentru că poate nu înțelege lucrurile cum ne doream noi. L-am descoperit pe parcurs atât ca om, cât și ca sportiv. Suntem pe drumul bun.

Au înțeles repede toți străinii ce înseamnă Dinamo. Nu le-a fost ușor în perioada asta, mai ales în prima parte a campionatului, cu toate problemele avute. Au rămas concentrați și fideli ideii cu care au venit în România, aceea de a se afirma.

Mie îmi vine să cred. Eu am avut încredere tot timpul. Poate că unii m-au criticat pentru că păream cumva naiv, dar am avut încredere că puteam redresa lucrurile. După perioada retrogradării, toată lumea gândea negativ și nimeni nu mai vedea luminiță de la capătul tunelului. Iată că există viață și după retrogradare. Facem pași mici, trebuie să ne bucurăm de fiecare victorie. Azi, toată lumea a plecat fericită de la stadion și asta e marea mea bucurie.

Meciul cu Steaua? Avem o săptămână lungă în față. Ne așteaptă un derby. Atitudinea noastră trebuie să fie mereu la fel. Ținând cont de dorința incredibilă a suporterilor de a învinge în Ghencea, vom face tot ce ne stă în putință pentru a merge acolo să câștigăm.

Eu am spus că cel mai greu pentru noi a fost să ajungem în play-off. Tot eu am spus că, dacă vom ajunge în play-off, vom promova. Sperăm direct", a spus Ovidiu Burcă.