Dinamo - Oțelul Galați 1-3 | Ovidiu Burcă e realist: ”Suntem departe de ceea ce trebuie să arătăm”

dinamo - otelul galati Dinamo Ovidiu Burca Liga 2 Ovidiu Burcă
Data publicarii: Marti 16 August 2022, 20:34
Data actualizarii: Marti 16 August 2022, 20:37

Dinamo - Oțelul Galați 1-3 | Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, face apel la răbdare după înfrângerea cu Oțelul Galați.

Tehnicianul a vorbit despre mai multe aspecte importante din viața echipei. Burcă a fost nemulțumit de atitudinea lui Dinamo din prima repriză și îl apără pe Denis Oncescu, tânărul portar al ”câinilor”.

Ovidiu Burcă: ”Suntem departe de ceea ce trebuie să arătăm”

„Din păcate, n-am reușit să luăm astăzi niciun punct. La pauză am avut un ascendent moral. Asta e situația, dezamăgiți dar știm care este situația. Eu n-am de ce să mă plâng. Mergem înainte, avem foarte mult de muncă.

Lumea și-a făcut iluzii, tot sperăm că, după ce s-a întâmplat în ultimii ani și după retrogradarea asta nenoricită, să stabilizăm situația. Știu foarte bine ce am găsit aici, cred că și iluziile astea trebuie să aibă un fundament. Nu aș vrea să vorbesc foarte mult despre ce a fost înaintea mea, trebuie să rămânem echilibrați, lucizi și să mergem înainte.

A fost o repriză în care am jucat fără personalitate, trebuia să ținem mingea mai mult, dar avem foarte mulți jucători tineri. Așa se călesc, clubul este de asemenea manieră, trebuie să câștigi fiecare meci. Aici, oamenii nu așteaptă decât victorii. Sper ca și jucătorii tineri trebuie să reziste la presiunea asta.

Denis e un tânăr de mare perspectivă, nu știu dacă a greșit foarte mult la goluri azi. L-am văzut la antrenamente, am văzut ce calități are. Nu e cazul să vorbim de arbitraj, suntem departe de ceea ce trebuie să arătăm”, a spus Ovidiu Burcă.

Meciul Dinamo - Oțelul a închis, astfel, etapa a doua din Liga 2. ”Câinii” rămân pe locul 11, cu trei puncte și un golaveraj cu două goluri marcate și trei primite. De partea cealaltă, Oțelul a urcat pe locul cinci, la egalitate cu Poli Iași și CSA Steaua.

În următoarea etapă, Dinamo se va deplasa pe terenul celor de la ACS Viitorul Tg. Jiu, în timp ce Oțelul va juca ”acasă” cu Unirea Constanța.