CSC Șelimbăr - Dinamo 1-2. "Câinii" sunt pe loc de play-off, după o victorie cu emoții la Sibiu

CSC 1599 Șelimbăr - Dinamo Claudiu Niculescu CSC 1599 Șelimbăr Dinamo Liga 2
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 13:56
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 14:01

Dinamo a învins CSC Șelimbăr, la Sibiu, scor 2-1, în runda cu numărul 18 din Liga 2, penultima din sezonul regulat.

CSC Șelimbăr - Dinamo 1-2 (Jordan 90+1 / Ghezali 30', I. Roșu 68)

În urma acestui rezultat, Dinamo ocupă locul 6 în Liga 2, cu 30 de puncte. După această etapă, "câinii" pot fi egalați de Gloria Buzău, în cazul în care echipa lui Adrian Mihalcea va învinge Unirea Slobozia, marți.

De partea cealaltă, CSC Șelimbăr se află pe locul 14, cu 21 de puncte și va evolua în play-out.

• Claudiu Niculescu

Minutul 90+5: Final: CSC Șelimbăr - Dinamo 1-2.

Minutul 90+1: GOL Șelimbăr! După o minge lungă degajată de sibieni, mingea ajunge la Jordan Gele în careu, care profită de o nesincronizare în defensiva adversă și îl învinge pe Oncescu.

Minutul 78: Ocazie Șelimbăr! Voicu rămâne nemarcat în careu și șutează din cădere, însă pe direcția portarului, iar Oncescu respinge în corner.

Minutul 76: Ocazie Dinamo! Țîră scapă singur cu portarul după o eroare în defensive gazdelor, însă portarul Mitrovic respinge în corner.

Minutul 71: Șelimbăr cere penalty pentru un fault al portarului Oncescu, însă arbitrul Marian Barbu nu dictează nimic.

Minutul 68: GOL Dinamo! Costin Amzar centrează din flancul stâng, iar Iulian Roșu înscrie cu o lovitură de cap.

Minutul 55: Ocazie Șelimbăr. Adrian Voicu, intrat la pauză, îl încearcă pe Oncescu cu un șut din afara careului, însă portarul lui Dinamo este la post.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: PAUZĂ! CSC Șelimbăr - Dinamo 0-1.

Minutul 35: Ocazie Șelimbăr. Mingea ajunge în careu la Jordan Gele, însă mingea șutată de atacantul francez este prinsă fără probleme de Oncescu.

Minutul 30: GOL Dinamo! Ahmed Bani centrează excelent din flancul stâng, iar Lamine Ghezali înscrie cu o lovitură cap din marginea careului mic.

Minutul 14: Ocazie Dinamo, după o fază de atac care a curs excelent. Bani l-a găsit în careu pe Neluț Roșu, care a deviat la marginea careului pentru Borcea. Puștiul lui Dinamo a șutat sub bară, dar Mitrovic s-a întins și a respins în corner.

• Antrenor: Ovidiu Burcă

Interes impresionant pentru CSC 1599 Șelimbăr - Dinamo!

Pentru meciul cu Dinamo, oficialii celor de la Șelimbăau închiriat Stadionul Municipat din Sibiu, care găzduiește meciurile de pe teren propriu ale lui Hermannstadt.

Partida a generat un interes uriaș. Sibienii au anunțat, în cursul zilei de joi, cu două zile înainte de meci, că s-au vândut nu mai puțin de 5.000 de bilete pentru partida cu Dinamo. O cifră impresionantă, având în vedere că stadionul are o capacitate de 14.200 de locuri și că Șelimbăr nu a închiriat una dintre peluzele stadionului din Sibiu.

”Ne asteaptă un meci extrem de dificil. Întâlnim un adversar puternic care este într-o formă foarte bună și care își joacă ultima șansă pentru accederea în play-off . Pentru noi a fost o săptamână grea după rezultatul de la Iași, dar am trecut cu toții peste și privim cu încredere la meciul de mâine.

Băieții sunt conștienți de importanța partidei de sâmbătă și sunt convins că vor da totul pe teren pentru a câștiga punctele puse în joc.  Am mare încredere în ei și sper că mâine, la finalul jocului, să ne bucuram de o victorie mare” a declarat Claudiu Niculescu.

Dinamo este pe locul șase în Liga 2, ultimul care asigură prezența în play-off, la egalitate cu Gloria Buzău, iar în ultimele două etape va juca împotriva celor de la CSC 1599 Șelimbăr (deplasare) și Poli Timișoara (acasă). Cu două victorii în ultimele două partide, ”câinii” își vor asigura, în mare parte, prezența în play-off, unde vor lupta pentru promovarea în prima ligă.