Ce a spus Daniel Oprița după restartul eșalonului secund. CSA Steaua a plecat cu un singur punct de la Slobozia

Unirea Slobozia - CSA Steaua Daniel Oprita liga 2 Liga 2 Daniel Oprița
Data publicarii: Vineri 24 Februarie 2023, 19:46
Data actualizarii: Vineri 24 Februarie 2023, 19:46

„Militarii” nu s-au putut impune în fața celor de la Unirea Slobozia, scor 2-2.

CSA Steaua se află în acest moment pe prima poziție în Liga 2, cu 34 de puncte după 17 meciuri disputate. „Militarii” au înregistrat, în consecință, 10 victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

Antrenorul „roș-albaștrilor”, Daniel Oprița, a vorbit despre evoluția elevilor săi și le-a oferit credite adversarilor, evidențiind că au avut câteva ocazii mari de-a lungul partidei, dar pe câteva erori comise de jucătorii săi.

„Așa cum ne așteptam, un meci greu, cu o echipă agresivă, pe un teren greu. E foarte dificil să te impui. Deși am condus de două ori, n-am reușit să plecăm cu cele trei puncte. Ei au mai avut niște ocazii mari, pe niște greșeli impardonabile ale noastre.

Pentru orice echipă o să fie dificil aici. Au jucători care pun presiune, au avut o agresivitate mai mare decât noi. Am văzut multă dorință la ei, ne-au forțat să greșim.

Sunt mulțumit de lot, atât am avut posibilități în acest moment. Au plecat doi jucători, pe care i-am înlocuit cu alți doi. Iarna e mereu mai dificil să faci transferuri. E un lot bun, am încredere că putem să terminăm între primele două echipe”, a spus Oprița după meci.

Unirea Slobozia - CSA Steaua 2-2. Liderul din Liga 2, pas greșit

Steaua a deschis scorul după doar patru minute la Slobozia. O centrare în careu a fost deviată nefericit de Dinu în propria poartă. Ialomițenii au reușit să egaleze în minutul 25, prin Ciprian Rus.

După pauză a ieșit la rampă golgheterul ligii secunde, Bogdan Chipirliu, care a dus scorul la 2-1 în minutul 56. Bucuria Stelei nu a durat mult, pentru că Ciprian Perju a dus scorul la 2-2 după doar două minute, cu o reluare la colțul scurt.

S-a terminat 2-2, iar Steaua poate fi egalată în fruntea clasamentului din Liga 2 dacă Poli Iași va câștiga meciul cu CSC 1599 Șelimbăr, de mâine.

Steaua rămâne cu 34 de puncte și este fără victorie în ultimele două etape, iar Unirea Slobozia rămâne pe locul patru, cu 30 de puncte, la un singur punct de următoarele clasate, Oțelul Galați și Poli Iași.

În următoarea etapă, Unirea Slobozia va juca în deplasare cu Gloria Buzău, iar CSA Steaua ”acasă” cu Minaur Baia Mare.