„Veți asista la distrugerea fotbalului românesc! #LAVABILĂ” Mesaj dur al lui Adrian Mititelu Jr. la pauza meciului Rapid - FCSB

Adrian Mititelu Jr. FC U Craiova FCSB Rapid Rapid - FCSB Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 22:27
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 22:29

Rapid și FCSB s-au duelat în etapa a cincea a play-off-ului Superligii României, duelul disputându-se în Giulești.

Partida se anunța a fi una spectaculoasă atât prin prisma atmosferei, cât și în economia luptei la titlu. Prima repriză a fost una extrem de tensionată, presărată cu multe intrări dure de ambele părți, dar și cu un moment controversat.

După o intrare extrem de periculoasă a lui Onea la Florinel Coman în minutul 4, un alt jucător de-ai giuleștenilor a intrat extrem de dur la Andrea Compagno. Dragoș Grigore s-a dus cu crampoanele direct pe călcâiul italianului, în minutul 28, iar Horațiu Feșnic, 'centralul' partidei, l-a avertizat cu cartonașul galben.

Adrian Mititelu Jr., reacție dură după prima repriză din Rapid - FCSB

Adrian Mititelu Jr. nu a rezistat și a postat un mesaj dur pe Facebook la pauza duelului din Giulești, criticând dur arbitrajul și făcând o aluzie și la ce s-a întâmplat la meciul dintre FC Botoșani și FC U Craiova, scor 0-0, când oltenii au reclamat golul anulat al lui Bauza

„Pentru cei care se plictisesc, vă recomand să urmăriți meciul dintre Rapid și Steaua (n.r. FCSB). Veți asista la distrugerea fotbalului românesc prin manevrarea arbitrajului de către cei care conduc acest sport. Asta în caz că ați ratat meciul de ieri de la Botoșani”, a scris Adrian Mititelu Jr. pe contul de Facebook, alături de trei hashtag-uri: „#rezist, #VAR, #LAVABILĂ”.

Nicolo Napoli, nemulțumit de arbitraj după remiza cu FC Botoșani

Antrenorul italian de la FC U Craiova a vorbit despre golul anulat al echipei sale, arătându-se extrem de nemulțumit de arbitrul Cătălin Popa, dar și de deciziile luate din camera VAR, acolo unde s-au aflat Iulian Călin și Ovidiu Artene.

„A fost un meci de luptă, puteau câștiga ambele echipe, dar noi am avut gol nevalidat și nu era offside, părerea mea. Iar Ganea a avut un penalty care nu s-a dat. Ce facem? Nu putem juca așa, arbitrul ne-a tăiat un picior, nu e bine.

S-a verificat, dar e acea linie, el era în linie cu ceilalți, dar a plecat cu un metru și jumătate înapoi, deci e gol, nu a fost niciun offside. Ce facem? Se joacă campionatul, play-out-ul, e greu să ai așa arbitri care să facă treaba asta. Cine știe? Muncim, jucăm, dăm gol, ne dă offside, nu se poate. Nu merită echipa mea asta din partea arbitrilor, multe greșeli. Ce facem? Așteaptă, merge acolo și zice offside.

(n.r. despre meciul cu Chindia Târgoviște) Va fi dificil, urmează să jucăm cu o echipă bună, dar noi jucăm acasă și avem, nevoie de 3 puncte”, a declarat Nicolo Napoli la finalul meciului.