Rapid - FCSB Antonio Sefer Florinel Coman Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 22:16
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 22:16

Cele două echipe se confruntă în derby-ul etapei cu numărul cinci din play-off-ul Superligii.

În prima repriză, Rapid a reușit să deschidă scorul în minutul 21, grație golului marcat de Alexandru Albu. În partea secundă, însă jucătorii giuleștenilor nu au mai fost la înălțime.

S-au răspândit nervii în Rapid - FCSB! Coman și Sefer, protagoniștii unei situații conflictuale

FCSB a început mult mai bine repriza a doua, iar tensiunea se simte și din fața ecranelor. În minutul 61 al confruntării, Florinel Coman a făcut o preluare excelentă în urma unei pase lungi și a fost contrat mai puternic de Antonio Sefer.

A urmat un schimb de replici între cei doi, care la un moment dat au ajuns față în față. Dar atmosfera s-a calmat de la sine, iar până să ajungă Horațiu Feșnic să aplaneze situația, disputa dintre Florinel Coman și Antonio Sefer s-a și încheiat.

Echipele de start:

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Albu, Kait, Ioniță - Sefer, Dugandzic, Bamgboye
  • FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru - Octavian Popescu, Compagno, Coman

Rapid - FCSB, înainte de meciul direct

FCSB are șansa să o devanseze pe CFR Cluj în clasament, după ce elevii lui Dan Petrescu (55 ani) au fost învinși de Farul Constanța, 0-1, la Ovidiu. Dacă roș-albaștrii se vor impune cu Rapid, duminică, de la 20:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro, vor acumula 40 de puncte și vor pune un avans de 2 puncte față de CFR Cluj, în prezent ocupanta locului secund.

Rapid traverseză o perioadă dificilă. Giuleștenii nu au mai câștigat de 6 meciuri, iar galeria i-a cerut pentru prima dată demisia lui Adrian Mutu (44 ani). De-a lungul istoriei, cele două echipe s-au întâlnit de 116 ori în campionat. De 30 ori a câștigat Rapidul, de 45 de ori roș-albaștrii, în timp ce 41 de jocuri s-au terminat la egalitate.