„Va fi amendat Dawa?” Mihai Stoica a răspuns fără ezitare

fcsb - farul Joyskim Dawa Mihai Stoica Superliga Superliga Joyskim Dawa
Data publicarii: Marti 31 Ianuarie 2023, 21:07
Data actualizarii: Marti 31 Ianuarie 2023, 21:06

FCSB - Farul Constanța s-a terminat 2-3, într-un final dramatic pe Arena Națională.

Chiar dacă gruparea „roș-albastră” a avut jocul în mâini, în momentul în care tabela indica 2-1 în favoarea echipei lui Mihai Pintilii, trupa de la nivelul mării a întors soarta meciului după ce Joyskim Dawa a fost pedepsit cu cartonașul roșu în urma unui fault comis în minutul 90.

Eliminarea stoperului de la FCSB a fost un factor important cu privire la punctele importante în lupta la titlu pierdute de trupa din Berceni pe finalul meciului cu Farul Constanța, în fața a aproximativ 10.000 de suporteri pe stadion.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a fost întrebat dacă Joyskim Dawa va fi pedepsit financiar pentru faultul comis în meciul cu Farul și a oferit un răspuns categoric, fără să stea prea mult pe gânduri.

„(n.r. - Va fi amendat Dawa?) Pentru? Asta e o greşeală tehnică, nu e atitudine nesportivă. Chiar dacă am opinii, nu pot să fac aşa ceva, nu pot în public”, a spus oficialul, potrivit Orange Sport.

FCSB - Farul Constanța 2-3

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.