VIDEO EXCLUSIV „Ce, trebuie să joci că ești Coman?!” Gigi Becali i-a 'răspuns' fotbalistului de la FCSB: „Suntem societate de binefacere? El e o rezervă!”

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 15:15
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 15:19

Gigi Becali a vorbit despre declarațiile făcute de Florinel Coman după meciul cu CS Mioveni, scor 5-1.

Vicecampioana României a câștigat fără probleme meciul cu CS Mioveni. Unul dintre marcatori a fost Florinel Coman (24 ani), cel care a fost numit căpitan la FCSB după plecarea lui Florin Tănase. Fotbalistul însă și-a pierdut din protagonism odată cu prestațiile slabe din acest sezon, iar în ultimele meciuri a fost lăsat pe banca de rezerve.

Înainte de pauza provocată de startul Mondialului din Qatar, Gigi Becali dezvăluia că fotbalistul i-a cerut să primească o hârtie prin care să fie lăsat să plece de la echipă, sub formă de împrumut, pentru a-și găsi o echipă unde să primească minute. Patronul a refuzat să își cedeze fotbalistul pe care a dat 3 milioane de euro.

După meciul cu CS Mioveni, Florinel Coman a confirmat că a cerut să plece la o echipă unde să primească mai multe minute.

Răspunsul lui Gigi Becali pentru Florinel Coman

Gigi Becali a vorbit la 'Ora exactă în sport' și a comentat declarațiile făcute de Florinel Coman, având o replică tranșantă. Finanțatorul a spus că, în acest moment, jucătorul are statura de rezervă și ar trebui să muncească pentru a reveni în 'primul 11'.

„Noi nu angajăm jucători ca să joace mai mult, noi punem jucători ca să joace fotbal. Nu avem în contract: trebuie să jucăm mai mult. Scrie în vreun contract așa ceva? Ce facem? Suntem societate de binefacere, le facem bine jucătorilor să joace mai mult, unul trebuie să joace mai mult că îl cheamă Coman? Nu, tată, avem nevoie și de rezerve la club. Ce, trebuie să joci că ești Coman?

Să plece unde? Doamne ferească-ne. Să joace, nu s-au apucat toți jucătorii de fotbal să joace? De ce s-au apucat, ca să nu joace? Și alții sunt rezerve, el e o rezervă. Care e treaba? Dacă vrea să joace mai multe minute e simplu, trebuie să muncească să se antreneze. Nu e mare lucru. Talentul îl are, combinat cu muncă. E treaba lui, nu am eu ce să îi fac. Ce face la antrenament, nu mă pot plânge, trebuie să facă separat.

Nu vorbim acum de el, am dat 3 milioane pe el, cine îl vrea să îmi dea banii”, a declarat Gigi Becali la PRO Arena.

• 4 goluri și 3 assist-uri a reușit jucătorul în 24 de meciuri jucate în acest sezon.
  • 3 milioane de euro este cota lui Florinel Coman conform Transfermarkt.